Négyévszakos Balaton

A hidegsokk nyáron, 25 fokos vízben is ölhet, az életével játszik, aki nem tartja be a strandolási szabályokat

Spread the love

Június végére már alaposan felmelegednek a vizeink, egyre többen vannak a strandokon. A Balatonon szolgálatot teljesítő vízimentők is örömmel látják, hogy mennyire élvezik az emberek a fürdőzést, de riasztónak tartják egyesek felelőtlen viselkedését. A hidegsokk nem csak a téli csobbanások egyik veszélyforrása, de számtalan egyéb tényezőre is gondolnunk kell. Vajon érdemes-e minden ésszerűséget félresöpörve kockáztatni a strandolás élményét azzal, hogy nem figyelünk a testi épségünkre? A természetes vizekben belehalhatunk olyan balesetekbe, melyek a szárazföldön csak apró hibának számítanak.  A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának  szakemberei idén is kérik a szabályok átgondolását és betartását.

 

Mindenki hallott már róla, hogy felhevült testtel nem szabad túl gyorsan a vízbe menni, de hiába az évtizedek óta folyamatosan hangoztatott intelem. A sok tragédia ellenére ma is rengetegen vannak, akik minden óvatosság nélkül vízbe ugranak. Be kéne nedvesíteniük forró bőrüket, magukra szánniuk fél percet. Így tudnák fokozatosan hozzászoktatni magukat a vízhez, melynek hőmérséklete akár 20 fokkal is alacsonyabb lehet a bőrüknél. Óvatosságot nélkülözve jó úszóként, fiatalon, 25 fokos tavakban is meg lehet halni a hidegsokk által előidézett szívmegállás miatt.

 

A hidegsokk és egyéb veszélyek miatt a fiatalok és a gyerekek gyakran kerülnek bajba

Míg a tengerek gyakran átlátszóak, Magyarországon nem áttetszőek a természetes vizek. Komoly veszéllyel számol az, aki ismeretlen helyen ugrik egy strandeszközről, stégről, vagy más sporteszközről. Feltétlenül át kell néznie azt a területet, ahol ugrálni szeretne. A Balaton déli partvidékén a parttól több száz méterre is húzódnak olyan hatalmas homokpadok, melyek fölött lehet, hogy nincs egy méter víz sem. Folyóvízben sosem lehet tudni, hogy az áramlás milyen veszélyes tárgyat sodor felénk akár a következő pillanatban. -Ha már meggyőződtünk a megfelelő vízmélységről és arról, hogy nincs és nem is kerülhet utunkba semmilyen minket veszélyeztető tárgy, akkor kezdődhet az ugrálás –írják a VMSZ weboldalán.

Sajnos azonban a veszélyek tárháza kimeríthetetlen. A vízimentőket gyakran riasztják olyan balesetekhez, ahol fiatalok egymást lökdösik be a vízbe és beütik a fejüket. Ilyenkor a sérült jó eséllyel hirtelen vizet szív a tüdejébe, de eszméletvesztés miatt azonnal el is merül. Az átláthatatlan vízben megtalálni, onnan felhozni valakit végzetesen hosszú időt vehet igénybe. A víz alá merülés problémája jóval ártatlanabb helyzetben is felmerülhet, amikor egy kisgyermek éppen akkor botlik meg a meder kövei, gödrei miatt, amikor a szülő egy pillanatig nem néz rá. A felfújható, olcsó eszközökben sem bízhatunk mindig, általában nem garantálják a biztonságot. Megeshet, hogy akár még veszélyeztetik is a kicsiket. Egy úszógumiból bármikor kicsúszhatnak, de le is szedhetik magukról. Ha pedig úszást próbálgatva épp csak átbillennek rajta, a csípőjüket, vagy a lábukat fogja kiemelni a vízből, miközben arcukat képtelenek lesznek kiemelni a vízfelszín alól.

 

Egy felnőtt is bármikor rosszul lehet.

A vízimentők figyelmeztetnek: ők is csak kis eséllyel tudnak segíteni azon, aki egyedül, a parttól távol elmerül. Az ajánlás szerint legjobb, ha társasággal megyünk be a vízbe. Megkérhetünk egy ismerőst is, hogy tartson minket szemmel, amíg egyedül szeljük a habokat. Hosszabb távokat a parttal párhuzamosan célszerű úsznunk, esélyt adva annak, hogy szükség esetén időben kaphassunk valakitől segítséget.

Aki nem tud jól úszni, vagy nem érzi biztonságban magát a vízben, soha ne menjen derékig érő víznél mélyebbre. Megfontolandó egy mentőmellény viselése, mert a fentebb említett okok, de egy vádli görcs miatt is bárki eleshet, a víz alá merülve pánikba eshet, megfulladhat. A VMSZ szakemberei rendszeresen számolnak be arról, hogy rengeteg a baj a strandeszközökkel is.Oláh András Úszásoktató A szél olykor akarata ellenére messzire sodorhatja a parttól azt, aki nem vigyáz. A hirtelen keletkező viharos erejű szél nem ritka vendég a Balatonon. Ilyenkor még az is életveszélyben van, aki nagyon jól úszik! A víz feletti légtérben olyan mennyiségben halmozódhatnak fel a vízcseppek, hogy az sem kap elég levegőt, akinek egyébként a felszín felett van a feje.

Régi, újra és újra visszaköszönő jelzés, hogy tele hassal sem szabad vízbe mennünk. Legalább két órán át várnunk kell a biztonságos fürdőzésig, akár szundíthatunk is egy jót előtte. A vízbefulladásos esetek felénél az alkoholos állapot sorsdöntő tényező, de a drogok is rendszeresen szedik áldozataikat a Balaton vizében. Egy tó tükrén ringatózó matracon könnyen elalszik az, aki így sütteti magát a napon. A hidegsokk legkegyetlenebb szintje boritékolható, ha bármilyen okból beleesik, vagy viccből beleborítják a vízbe.

 

A mentőmellény ma már nem gáz, inkább a hiánya lehet kínos –vagy halálos!

Ha sporteszközök használatánál szerencsére ma már nem ciki az úszóbója, vagy mentőmellény használata. Inkább az szúr szemet a hozzáértőknek, ha valaki annélkül vitorlázik, vagy evez. -Mi is minden esetben mentőmellényt hordunk, ha vízre szállunk, pedig minden vízimentő nagyon jól úszik –írják azok, akik vigyáznak ránk a tavakon, folyókon. Érdemes a kölcsönzők gyakran rossz gyakorlatát befolyásolnunk úgy, hogy olyan helyen bérlünk például vízibiciklit, ahol annak tartozéka valamilyen mentőeszköz.

 

A Balatoni viharjelzések tiszteletben tartása a profik számára magától értetődő

A viharjelzési rendszerre folyamatosan kell figyelni azokon a tavakon, ahol ki van építve. Ezek a vizeink jelenleg a Balaton, a Velencei-tó, a Tisza-tó és a Fertő-tó. Elsőfokú viharjelzés esetén a part mentén, messziről és „verőfényben” is jól látható viharjelző lámpák percenként 45-öt villannak Ilyenkor még fürödhetünk, de a parttól számított 500 méteren belül szabad csak tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezések lámpái kétszer gyakrabban, vagyis 90-szer villannak fel percenként. Ez azt jelenti, hogy tilos bemenni a vízbe, mert pillanatokon belül akár a strandlépcsőbe is becsaphat egy villám,  vagy fél perc alatt feltámadó szélvihar korbácsolhat körülöttünk fullasztó vízpermetet. Ilyenkor tehát a bent tartózkodás még sekély vízben is életveszélyes!

 

A szolgálatot teljesítő vízimentőkkel bármikor beszélgethetünk kérdéseinkről, és már hasznos applikációval is segítenek nekünk

A BalatonHelp applikáció segítségével egy gombnyomással tudjuk riasztani a vízimentőket, akik látják is azt, hogy hol tartózkodunk és rögtön hívni fognak minket. A Balatonnál a +36 30 383 8383  telefonszámon is kezdeményezhetjük a segítségkérést, de ez csak ennél a tónál jelent gyors megoldást.

 

Fotó:” Zimányi András: Balaton-átúszás hosszában” fb oldal

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük