Egyéb

Szűcs Sándor instruktor útja: Tapasztalatok és fejlődés a Wim Hof Módszerben

Spread the love

 

Szűcs Sándor Wim Hof instruktort pályafutásának első, körülbelül fél éves időszakáról kérdeztük. Elmondta, hogy korábbi tervei sikeresen megvalósultak, sőt, még túl is teljesítette azokat. Célja mindig az volt, hogy ne csupán a száraz tudást, hanem Wim Hof módszeréhez köthető, káprázatos életszemléletet is átadhassa. A workshopok résztvevőinek pozitív visszajelzései és az elért eredmények biztosítják Sándort arról, hogy az általa nyújtott tartalom rendszerint célba is ér: értékes és maradandó hatással van a résztvevőkre. Kis aggodalommal néz a jövőbe, mert még hazai viszonylatban is egyre több rossz gyakorlatot lát, de instruktor társaival dolgoznak a nehézségek megoldásán.

Hogyan alakult az instruktori pályára lépésed kezdetétől eltelt időszakod? Korábbi terveidről érdeklődnék ezzel kapcsolatban, valamint hogy bejöttek-e, megvalósultak-e az elképzeléseid?

-Igazából jól. Bejöttek az elképzeléseim, sőt, még jobbak is lettek. Mindig van min agyalni, hogyan tudom jobban csinálni. Nyilván az első workshoptól egészen idáig nagyon sok mindent tovább csiszoltam. Persze, már az első is nagyon jól telt, szuper visszajelzések voltak rá, de mégis folyamatosan gondolkodtam, mit tegyek hozzá, hogyan tudom ténylegesen nem csak a tudást átadni. Nem csak a száraz Wim Hof módszer tudásanyagát szeretném átadni, hanem az eszenciáját is! Úgy gondolom, hogy a visszajelzések és a számtalan levél, amiket a workshopjaim után kapok, igazolnak, hogy eljut a résztvevőkhöz az, amit szeretnék.

 

Melyik volt a legemlékezetesebb programod?

-Nem tudnék szerintem csak egyet kiemelni, hogy az volt a legjobb, mert mindegyik nagyon-nagyon jól telik. Tehát mindegyiknél, ahogy az előző kérdésedre is válaszoltam, az is célom a tudás átadásán kívül, hogy Wim Hof életszemléletét, a technikáinak az igazi ízét átadjam. Ezért a programjaimban a program fő gerincén, a módszeren kívül számtalan kis feladat, játékosság szerepet kap, amivel megnyitom a teret a résztvevők számára.

Idegenként jönnek, majd szinte barátokként távoznak. Ezt nehéz megcsinálni hat óra alatt, mégis minden esetben el tudom érni.

A nap felétől családiassá válik az egész workshop. Nyilván ehhez sokminden kell, hogy jól alakuljon, de ezeket mindig meg tudom csinálni. Innentől már azt érzik a résztvevők, hogy ez nagyon-nagyon jó dologban vesznek részt, gyakran emlegetik azt is, hogy ezt mindenkinek meg kéne tapasztalnia. Vagyis sikerül bennük maradandó nyomot hagyni. Legutóbb egy más szakmában oktató résztvevőm azt mondta, hogy ő gyakran jár egyéb workshopokra, de ez volt eddig a leghasznosabb számára. Az ilyen visszajelzések engem is feltöltenek. Amikor látom a légzőgyakorlatok után, hogy valami változás megy végbe, és ehhez közvetett, vagy közvetlen módon mégiscsak közöm van, engem is boldoggá tesz!

 

Hogyan látod a foglalkozásaid résztvevőit, milyen célokkal keresnek fel téged, és vannak-e ismereteid arról, hogy új életformájukba sikeresen illesztették be a tőled tanultakat?

-Mindannyian egy olyan céllal érkeznek hozzám, hogy megtanulják a Wim Hof Módszert, de ezt a tudást egy instruktortól szeretnék megkapni. Többen már gyakorlói ennek, de egy csomó minden kérdéses a fejükben a kis darabkákat akarják a helyükre illeszteni. Ezeket szinte rendszeresen megélik, és elmondják nekem, hogy már tisztán látnak. Mindig ellátom az összes résztvevőt tanácsokkal, praktikákkal azzal kapcsolatban, hogyan tudják az új ismereteiket hosszútávon beültetni az életükbe. Hogyan érdemes, mik a buktatók, mire kell figyelni -ilyen szempontból is egy igazi eszköztárat kapnak.

 

Hogyan látod a “hidegelők” hétköznapi gyakorlatait, biztonságban van-e ez a szélesedő tábor, vagy van még mit tenni érdekükben?

-Nincsenek mindannyian biztonságban. Sajnos ebben még mindig lyuk van, sőt romlik a helyzet. Már több olyan -idézőjelesen nevezzük: szakértő – van a területen, akik úgy húznak hasznot ebből, hogy közben másoknak az életét, egészségét veszélyeztetik. Igyekszünk mi (az instruktorok) is felhívni a figyelmet, hogy ne minden jött-ment emberre hallgassanak az emberek. Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy mik a veszélyek, mire figyeljenek. Ha például a TikTokon valaki osztja a tanácsait, nézzék meg, ki mondja, mert a biztonságról meg szoktak feledkezni.

Fészek Gyermekvédő Egyesület adó támogatás

 

Melyek a tipikus veszélyhelyzetek, amiket képzetlen oktatók hoznak létre?

-Például kipróbáltatják a Wim Hof légzőgyakorlatot vízben, vagy szaunában. Olyan környezetben végzik, hogy egy megszédülés, vagy apró, mikro ájulás életveszélyt okoz. Egy tipikus videós módszerük: olyan vágóképeket alkalmaznak, ahol sziklán ül valaki, esetleg éppen ő maga, alatta a víz. A laikus pedig rohan, hogy ilyen helyet keressen, mert micsoda feeling, aztán ő is mutogatja magát így a közösségi médiában. Ezek a „mesterek” nem magyarázzák el a biztonsági protokollt. Bárhol, ha látok ilyen álszakértőt, több-kevesebb hibával elmondja, hogy épül fel a Wim Hof módszerben a légzőgyakorlat, pedig ez nem ilyen egyszerű. Sehol, senki nem mondja el, hogy milyen veszélyekkel járhat. Sajnos a Wim Hof könyvek sem adnak akkora képet a részletekről, amit ma már nagyon fontosnak érzünk. Hogy mi történik a test biokémiájával a légzőgyakorlat alatt. Ennek függvényében is érdemes meghatározni, hogy kinek érdemes ezt gyakorolnia, és ki az, akinek nem javasolt ez a típusú légzőgyakorlat.

 

Milyen elképzeléssel néztek ti instruktorok a jövőbe?

-Dolgozunk egy csekklistán, amit szeretnénk laikusok számára hozzáférhetővé tenni. Az ott szempontok alapján le lehet ellenőrizni majd, hogy az adott szempontoknak megfelel az illető, és lehet-e mellette mondjuk biztonságosan merülni. Ha magát a Wim Hof módszert is bele akarja venni valaki a programjába, én azt javaslom, hogy csak instruktorhoz érdemes menni, mert ez már rég nem játék.

 

 

Kiemelt fotó: Szűcs Sándor fb

Kapcsolódó cikkünk: Egy szívet melengető jéghideg karrier kezdete

 

Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de növekvő szakmai magazinja,  akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.

De itt jössz te, kedves Olvasó!

Te vagy az, aki segíthet nekünk terjeszteni az üzenetet. Egyetlen apró lépésre van szükség, hogy a hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Mindegyik megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. Szóval ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük