Téliúszás

Plavec Péter pár évvel ezelőtt még alig tudott úszni, ma már az egész Földön ismerik a nevét

Spread the love

Pár évvel ezelőtt még alig tudott úszni, ma már az egész Földön ismerik a nevét. Plavec Péter mára kétszeres világbajnok lett. Egy kevesek által űzött, nagyon nehéz sport, a  téliúszás hozta meg számára a legnagyobb sikereket, amit sportoló el tud képzelni. Nemrég stresszoldásra kereste a hideg vízben rejlő lehetőségeket, ám ez az úszás inkább növelte az izgalmait. Lelkesedésével a nálunk még el sem ismert sportág legjobbjait vonzotta be maga mellé. Sokat tanult az Osztrák Jégúszó Szövetség elnökétől, Josef Köberltől, majd a tallini 2018-as téliúszó Világbajnokság bronzérmesétől, Pék Dezsőtől. Az 1. Téli Balaton-átúszáson hazánkban is bemutatkozott világhírű Sportfanatic tagja lett, ahol ma már nagyon büszkék rá sporttársai.

 

Plavec Péter egy 35 éves felvidéki fiatalember, aki korábban nem gondolta volna, hogy a jegesúszás egyik világsztárja válik belőle. Története 6 évvel ezelőtt kezdődött. Tavaj a lengyelországi, głogówi világbajnokságról egy arany- és két ezüstéremmel tért vissza. Egy évvel később a szlovéniai Bledben zajló VB-ről is három érmet vihetett haza: 1000 méteren érdemelte ki az újabb világbajnoki címet, valamint 450 méteren ezüst-, 200 méteren pedig bronzérmes lett.

Nevetve emlékszik vissza, hogy ő csupán valamiféle  stresszoldó módszert keresett, amivel a munkájával járó feszültséget le tudja vezetni, mostanra pedig el sem tudja képzelni az életét úszás nélkül. Egy szlovákiai faluban, Ifjúságfalván nőtt fel, hobbiszerűen sportolt a barátaival. Egy kis dzsúdó, sok focizás, görkori –mindenevő volt, de versenyzésen véletlenül sem gondolkodott. A mozgás szeretete és a jó társaság, sőt, a néha féktelen bulik motiválták mindig.  A megélhetését nehezen képzelte el irodai munkával, szerette, ha pezseg körülötte az élet. Hajókon dolgozott, majd Bécs felé vetette a sors. Egy nagyon elegáns szállodában kezdett dolgozni, de itt már túl sok volt az idegeskedés.

 

Megoldást kellett találni, hogy levezesse a gőzt…

Péter az Index munkatársának így eleveníti fel az emlékeit:

„Olvastam egy holland férfiről, Wim Hofról, akinek elég nehéz élete volt, mert depressziós volt a felesége, aki később öngyilkosságot követett el, és emiatt ő maga is rendkívül rossz állapotba került, azonban a hidegterápia segített rajta. Arra gondoltam, ez a módszer nálam is működne”

A gondolatot hamar tettek követték, találnia kellett valakit, aki otthonától nem messze szervez hideg vizes programokat. Szlováliában több évtizedes múltra tekint vissza a téliúszás, a magyarországi viszonylatokhoz képest szerencsés helyzetben volt. Pozsonyban Wim Hof egyik tanítványa, Martin Thám vezette be a test és lélek számára is titokzatos jeges világba. Hamar túlesett a lehetetlennek tűnőn, ami persze akkor még „csak” hideg vízbe merüléseket jelentette. Ahogy fogalmaz az 1 fokos dunai csobbanásról:

Oláh Andras úszásoktató

„Léket vágtunk egy folyó jegén ” meséli az Indexnek.  A külső hőmérséklet mínusz 10 °C fok, a víz 1 °C fokos volt. Nagyjából két percig bírtam a vízben, de utána mégis valami hihetetlenül jó érzés is eluralkodott a szervezetemen. Ilyenkor tömegével szabadul fel az endorfin az emberben. Ekkor tudtam, hogy ezt újra és újra át akarom élni”

Péter útja, bár még nem látszott, hová vezet, mégis le volt betonozva.

Magazinunk korábban már bemutatta az olvasóknak Josef Köberlt, akit Péter felkeresett. Nem tudott róla szinte semmit, elég volt annyi, hogy vannak tanítványai és rendszeresen mártózhat velük. Köberl elég vicces körülmények között hamar be is dobta őt a „mély vízbe”.  A csobbanás azonnal úszást jelentett, Plavec Péter pedig nem akart egyedül maradni, ahogy bírt, mestere után eredt. Megijedt, hogy egyedül marad ebben a még szokatlan, dermesztő víztömegben.

Josef Köberl vicces ember. A kaland után avatta be „zöldfülű” tanítványát, hogy ki is ő. Mesélt az osztrák bajnokságokról elhozott kupáiról, arról, hogyan utazta be a fél világot jegesúszóként, sztorizott gleccsertavakról, melyekben úszott. Egy olyan barátság vette kezdetét akkor, amely további közös kalandokban, versenyekben  csúcsosodott ki. Péter Josef segítője volt például egy világcsúcs állításban, melyben épp a nagy mestert, Wim Hofot győzte le, amikor több, mint két órát ült egy jéggel telerakott üvegdobozban. A fő cél mindkettejük számára a jegesúszás volt, a versenyekre utazások, a jobbnál jobb eredmények elérése. Egész döbbenetes volt, ahogy az oktatások, a szakirodalom tanulmányozása, a rengeteg edzés vitték őt egyre feljebb. Egy szabálytalanul, lassan úszó srác, aki rendszeresen osztott meg úszásairól videókat, aki mindenki véleményére kíváncsi volt, mert jobb akart lenni, öt év alatt a világ legjobbja lett!

 

Plavec Péter megállíthatatlan, gyönyörű terveket szőtt, ahogy mondta egyszer nekünk: a legnagyobb kalandok még csak most fognak következni. Belépett Pék Dezső és társai mellé a dunaszerdahelyi Sportfanatic extrémúszó-csapatba, akikkel tavaly júliusban sikerült felállítaniuk egy őrült nehéz Guinness-rekordot. 79,9 kilómétert tettek meg egy négytagú váltó keretén belül. Észak-Írország és Skócia között az Északi-csatornát oda-vissza úszták át 24 óra 56 perc alatt.  Erről és Péter egyéb teljesítéseiről is hamarosan olvashatnak a Reszkess Magazinban.

 

Fotó: Plavec Péter

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük