Téliúszás

Mányoki Attila jegesúszó rekordra készül

Spread the love

Mányoki Attila jegesúszó sportolóként készül a  következő kihívásra! A világhírű magyar hosszútávúszó új terve egy antarktiszi ezer méteres úszás, ennek megvalósítása érdekében 2024 február 24-én a Hallstättersee Eisschwimmen versenyen a hideg imádóinak különleges világába lépett. Emlékeztetőül a teljesség igénye nélkül: 2013-ban a La Manche-csatorna CSA leggyorsabb férfi átúszójaként a John Unicum Wood Cup díjat adományozták neki.2016-tól tagja a Nemzetközi Marathon Úszók Hírességek Csarnoka tiszteletbeli úszója. 2017-ben amegkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. A World Open Water Swimming Association 2020 január 1-én a 2019-es Év Embere címre jelölte. Érdemeit Zalaegerszegen 2021-ben Díszpolgárrá avatásával fejezték ki. Angol nyelvű könyvét 2021-ben a World Open Water Swimming Association a “2021-es Év Terméke” címre jelölte. 18. úszóként elképesztő sikerrel, a legjobb összetett idővel teljesítette az Ocean’s Seven (világ hét legnehezebb óceáni úszása) sorozatot. A 7 állomás során 64 óra 33 perc alatt összesen 256km-t úszott le. 2019 november 17-én mutatták be a róla szóló dokumentumfilmet, Ocean’s Seven: Az északi pokol címmel. 2021-ben kezdte meg a Stillwater Eigth sorozat teljesítését.

 

Mányoki Attila jegesúszó beszámolója

-Tegnap reggel elkezdődött számomra egy új világ a jeges úszók között -írta facebook oldalán hazánk legismertebb hosszútávúszója, Mányoki Attila. -Ez egy nagyon nehéz terület, amire nehéz felkészülés vezetett számomra. Az 5 fok alatti vízben intenzívvé válik minden. Kezelni a helyzetet, a testet és elmét. Képes vagyok rá? Fel tudom készíteni magam? Megtanulni versenyezni ebben a közegben. A korlátok radikálisan szűkülnek.

Pénteken kora este érkeztem meg a verseny helyszínre, ahol nagyon intenzív havazás fogadott és egész éjszaka kitartott. A verseny reggelére minden fehérbe bújt, amit annyira kevésbé díjaztam, mert gondoltam nem segít az első versenyemen. A havazás miatt a tó vize is hűlt. A Nemzetközi Jeges Úszó Szövetség szabályzata szerint 0 és 5 fok között kell lenni a vízhőmérsékletnek. A verseny előtt a technikai értekezleten vázoltak a szabályokat, valamint a start és forduló menetét. Ezt követően elkezdődött a verseny, melynek legelső futamának szélső pályáján indultam 200m gyorson. Mivel nem volt lehetőségem előtte “bemelegítőt” úszni, ezért ez volt az első alkalom, hogy érezzem a vizet.

 

Létrán bemenni a vízbe, felvenni a rajt pozíciót és “GO”.

A tó kristálytiszta volt és a pályák alatt egy erős sárga csík adta meg a normál medencékben lévő fekete csíkot. A fordulóim borzasztó lassúnak éreztem. Nem éreztem a távolságokat és legtöbb esetben csak rácsúsztam a falra. Az első futamot sikerült elsőként befejeznem, ami végül az összetett 5. helyre lett elegendő, de a korcsoportomban 1. helyet ért. 2p53mp lett az időm, ami vegyes érzéssel tölt el. 1993-ban úsztam utoljára medencés versenyen. Nem tudom levetkőzni a versenyző mentalitást, de a testem már nem képes ilyen helyzetben menni a titánokkal.

A különböző versenyszámok miatt volt egy majd 3 órás pihenőm, amikor jött a 100 méter gyors. A futamban a 3. helyen jöttem be 1p19mp-es idővel, ami a 4. legjobb összetett idő lett és a korcsoportban ismét az 1. helyen.
Fél órával később pedig jött az 500 méter gyors úszás, amit 7p38mp teljesített és ezzel az összetett 3. helyet sikerült elérnem, korcsoportban pedig az 1. helyt.

 

Ezzel az 500 méteres úszással elértem, hogy legközelebb már teljesíthetem a 1000-es távot, ami szintén a kvalifikációs szint a távoli célomhoz, hogy az Antarktiszon részt vehessek a versenyen.

Úgy érzem jó állapotban voltam és az 1000 méteres távot is képes lettem volna teljesíteni, de a szövetség szabályzata szerint az 500 méter teljesítése után lehet csak feljebb lépni. Ezért is van, hogy az 1000 méter után indul csak az 500 méter, hogy nem lehessen ezt a biztonsági szabályt átlépni.

Jó volt frissíteni magam, új impulzusokat szerezni, tapasztalni, tanulni és beiktatni a monoton felkészülésbe. Május végéig egy nehéz felkészülési időszak jön és utána már csak egy ugrás a nyári fő versenyig! PUSH IT -írja fb oldalán Mányoki Attila jegesúszó

 

Kiemelt fotó: Mányoki Attila fb

Kapcsolódó cikkünk: Patkás Tamást is segítette Mányoki Attila jegesúszó

 

Munkánk célja a hiteles forrásokra alapozott ismeretterjesztés, mely a hideg jótékony hatásait, valamint a biztonságos hideghez szokás lehetőségeit népszerűsíti. Támogatást nem kapunk, mindössze figyelmed és írásaink megosztása ellensúlyozza azt a sokórányi, olykor több napos munkánkat, mely egy-egy cikk megszületésének az ára. Ha tetszett valamelyik írásunk, kérünk téged, ne felejtsd el megosztani! Reszkess -egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük