Egyéb

A hipotermia enyhe, vagy mérsékelt szintjét szenvedte végig Marianna, de tanult belőle

Spread the love

 

Kunfalvi Marianna nevét már ismerhetik olvasóink, hiszen korábban is írtunk róla magazinunkban. Kérésünkre egy különösen emlékezetes kvalifikációs úszásáról számolt be, melyet a 2. Téli Balaton-átúszás teljes, 1250 méteres távjához kellett bemutatnia. A próba célja annak bizonyítása volt, hogy jól halad a felkészüléssel. Bár Marianna rendszeresen edz, korábban a biztonságos körülmények hiánya óvatosságra intette. Ezúttal a megfelelő környezet miatt mert kockáztatni, de a felkészülési stratégia zsákutcába vezette. A próbaúszás jó körülményei és a társaság jelenléte arra ösztönözték, hogy túllépjen szokásos keretein. A túlzott kockázatvállalása, bár hasznos tapasztalatnak ítéli meg, nem hozta meg a várt sikert. Írásában őszintén, részletesen mesél arról, hogyan élte meg ezt a próbatételt, mit érzett a hipotermia enyhe,  vagy az egy fokkal nehezebb mérsékelt változatában és milyen fontos tanulságokat vont le belőle

 

Sokat, rendszeresen úszott

-Azon az éven rendszeresen (minden héten 1x) úsztam, főleg 20 percet töltöttem a vízben -írta Marianna. -Ez az idő stabilan tolerálható volt mindig. Igaz, az “én tavam” 1-2 °C-kal melegebb szokott lenni, mint amit a többiek posztolnak, de jégtörős úszásom is szokott lenni. Mivel a körülményeimből adódóan én “szabályellenesen”, szinte mindig egyedül úszom, nem szoktam a határokat feszegetni, mert arra napokig lehet, hogy senki sem jár, probléma esetén nem számíthatok segítségre. Régebben egy fickóval jártunk együtt télen úszni, Ő ismertetett meg ezzel a sporttal. Akkoriban megtanultam belőni, mi az a helyzet, amit még önerőből meg tudok oldani. Ez kb. 2-3 évi téli úszás volt. Aztán Ő egészségügyi problémák miatt elmaradozott. Én élvezem a kihívást, a hangulatot és a pozitív hatásokat. Mikor egyedül voltam, bőven a biztonsági időn belül abbahagytam az úszást. Amikor a Velencei-tavi próbaúszás volt, alaposan fel voltam készülve, kb. 400 métereket úsztam 20 perc alatt. De a “versenykörülmenyek”, a társaság jelenléte kitolja a határokat.

 

“Nem érzékeljük a kritikus pontot, ha hagyjuk, hogy az eufória, teljesítményvágy befolyásolja az ítélőképességünket”

Az a körülmény, hogy van kisérőm, van aki segít, van szakember, aki biztonságérzetet ad, jó lehetőség volt, hogy túlszárnyaljam korábbi teljesítményemet és megpróbáljam kimaxolni a lehetőségeket. Így sikerült a féltávot, 600 métert leúszni. Az ujjaimat még tudtam mozgatni a vízben (nekem ez a teszt, a mozgástartomány), simán ki tudtam jönni a vízből, a szokásos gémberedettségen kívül nem volt semmi extra. – Mi (én) mindig úgy úsztunk, hogy utána nem törülköztünk meg, hanem ugri-bugri, gimnasztika segítségével próbáltunk visszamelegedni, illetve megszáradni. Mondjuk zoknit, cipőt és kesztyűt azonnal húzok, mert ezek nálam kritikus testrészek. -Most is így jártam el, és lehet ez hiba volt. Pár perc után éreztem, hogy rosszul vagyok -émelygés, erős tudat beszűkülés, mozgáskordinációs zavar (ez ismerős érzés volt, mert kis mértékben ezt sokszor megtapasztaltam, csak nem ilyen erősen.) Aztán a melegzuhany alatt a rosszullét valamennyire rendeződött, de az önálló visszamelegedés mozgásra sem indult be.

A hipotermia enyhe, vagy mérsékelt változata?

-Konkrétan azt éreztem, hogy a zsigereim, a gyomrom fázik, onnan sugárzik ki a hideg, azt kellene melegíteni. Ezért felfeküdtem a radiátorra, hogy a lágyrészeimet valahogy felmelegítsem. Nem tudom, menyi időre, talán 20-30 percre is szükség volt, mire újra stabilnak éreztem a testem, a tudatom. Tudom, akkor túltoltam, de mivel ideálisak voltak a körülmények, nem bánom, hogy megtapasztaltam az akkori határaimat. Így sokkal nagyobb biztonsággal, sokkal felelősebben tudom eldönteni, milyen kockázatot vállalok fel úgy, hogy nem ártok magamnak, és erről a roppant egészséges sportról sem mutatok elrettentő példát (nem kell kimenteni, hordágyon vinni stb. különösen nagy nyilvánosság előtt).

Utólag úgy gondolom, hogy túl nagy ugrás volt a + 200 m, a hidegebb vízben.

Valószínű, hogy fokozatossággal lehetett volna ezen igazítani. De mivel engem más sportok is érdekelnek, nem tudok több időt szánni a gyakorlásra (pl.mindennapos hidegezés, úszás). Elfogadtam, hogy ebben is jó vagyok, de vannak tőlem jobbak, ügyesebbek és jobb adottságúak.

“Megpróbálom élvezni a különféle mozgásformákat a természeti környezetben”

Lassú vagyok mindenben. Futás, úszás, bringa -télen is, nyáron is. Úgy gondolom, ilyen idős korban nagyságrendekkel már nem tudok gyorsulni, akármennyit is edzenék erre. Inkább próbálom élvezni a különféle mozgásformákat a természeti környezetben.

Próbáltam ezeket a légzőgyakorlatos, meditációs technikát alkalmazni, de se türelmem, se hitem hozzá. Én úgy szoktam meg, hogy tudom, hogy hideg a víz, számítok rá, az érzésre. Figyelek az egyenletes légzésre, a testem különféle reakcióira, és próbálom élvezni, hogy hol itt, hol ott kezd csípni a hidegvíz, és tudom, hogy ez ilyen, ezt tudom kezelni, ettől nem kell pánikolni. (Szeresd az esőt! Mert ha nem szereted, akkor is esni fog, csak Neked lesz szar kedved)

Nekem az egyenletes légzés a legbiztosabb pontom. Próbáltam már gyorsabban úszni, de a szaporább pulzus, a gyorsabb légzés (hiperventiláció) rövidtávon csak ront a helyzeten. Persze ez fejleszthető, de nem tudok rá több időt fordítani.

 

Még egy gondolat

-A különféle- nagyon hasznos- tanácsok, szabályok és intelmek között van egy, amivel nem értek egyet -toldja meg írását korábbi cikkünkre utalva Marianna. “Pajzsmirigy alulműködés esetén nem ajánlott ez a sport” -Gondolom ezt az orvosok fogalmazták meg. Valószínű olyan orvosok, akiknek nincs ilyen egészségügyi problémajuk- csak tanultak róla könyvekből, és soha nem tapasztalták meg a hideg jótékony hatást. A HVT-ben nem én vagyok az egyetlen hashimotos, és mindenkinek az a véleménye, hogy jó hatással van ránk a hideg, a hidegvizezés. Ez kb. olyan, hogy évekig azt tanították, hogy a rándulást jegelni kell, pihentetni. Ma meg az a tapasztalat, hogy a gyulladásnak le kell zajlani, és speciális mozgás gyorsítja gyógyulást.

 

 

Szerkesztői megjegyzés a cikkben említett visszamelegedési technikáról: A melegvizes zuhany, szauna túl korai alkalmazása jelentős kockázattal -rosszulléttel, ájulással járhat. Többet a témáról a Visszamelegedés című cikkünkben olvashatsz

 

Kiemelt fotó, forrás: Mi kell egy nőnek a boldogsághoz? -egy dézsa jeges víz -Kunfalvi Marianna fb

Kapcsolódó cikkeink:

Tanulj, gondolkodj, majd ússz egyre többet -ez a Téli Balaton-átúszás!

Hipotermia

 

Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.

De itt jössz te, kedves Olvasó!

Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük