Télen is tanít nyíltvízi úszást Oláh András úszásoktató
Különös kötődése van Oláh Andrásnak a természettel, így nem véletlen, hogy a téli vizekhez is elvezette a sors! Akkor kapott a lehetőségen, amikor a 2. Téli Balaton-átúszás kihívásain felbuzdulva jelentkeztek nála mindenre elszánt érdeklődők. A nyíltvízi úszásoktatás gyakorlott szakembereként örömmel vállalta a feladatot, ami sokmindenben különbözik a hagyományos uszodai tanfolyamoktól. Az új téli sport megismerése, majd tanítása különleges kihívás lett az úszásoktató számára. Andrásnak mindene a szabad nyíltvíz, az uszodai edzések pedig nézete szerint utat mutathatnak a természet irányába. Bár régen a tavaszi-koranyári Velencei-tavi oktatásai alatt többnyire neoprén úszóöltözéket használtak a növendékei, a téliúszásban a természethez közelebb kerülés jelenti számára a legédesebb érzést.
A mindenki által kedvelt úszásoktató néhány évvel ezelőtt így írt a szabad környezet titokzatos energiáiról:
„A napfény, a víz, a levegő hármasa vitalitást ad, energetizál, és a mozgással együtt a természet részévé válok, amikor kiürülnek a gondolatok. Sokszor fél órákra is kikapcsolok, mint tudatos lény, csak hagyom a folyamatot zajlani, a víz csobog, a test siklik, minimális energia befektetés mellett a folyamat megtartja önnmagát. Nekem a természet közelsége szabadságot ad.”
András nem csak az úszásban találta meg a saját szabadságát. Hajdanvolt kerékpárversenyzői karrierejét egy műtét miatt lezárta, így ezt az ambicióját elengedve, a teljes, mozgásban gazdag egészséges élet felé fordult. Télimádó növendékeihez kerékpárral (!) jár ki a Lupa-tóra, ilyenkor oda-vissza 50 km-t tesz meg. Különösebben nem érdekli, ha csak egy-két ember vár rá, csak segíthessen. Ennél persze többnyirenagyobb a csapat! Több, mint úszásoktató: tanítványai becsülik, sőt, nagyon szeretik.
“Fantasztikus szakmám van, rengeteg azonnal oda és visszaáramló pozitív energiával, ami jelet ad arról, hogy mi is az, ami fontos az életben, ami túl van az anyagias világ határain”
A téliúszás -írja András, 90%-ban hidegvizes merüléssel kezdődik, amihez nem kell úsznitudás. Később másokat látva, vagy érdekességképp jópáran úszni is szeretnének, ha már a hidegtűrésüket jól felfejlesztették, de hiányoznak az alapok, így a hidegvizes úszás csak nehézkes kecmergés marad a vízben, többnyire kitett fejjel, amit minden úszó tud, hogy úszni csak vízbe tett fejjel lehet! A hidegvizes úszás egyik legnagyobb nehézsége a fej hidegvízbe tétele, mivel az arcunkon, és a fejtetőn, ill. a tarkó felöli oldalon a legvékonyabb a zsírréteg, így a hideg víz érzete egyből a csontig hatol, és rögtön fáj, ahogy a fej a vízbe kerül. Ezért kevesen is tudják megcsinalni, akik csinálják, azoknak is évek kemény munkája a hozzászoktatás folyamata, hirtelen felindultságból csak kínozzuk magunkat, de okosan időt kell szánni a felkészülésre!
Oláh András úszásoktató az írásban elküldött kérdésekre hosszasan válaszolt, ennek alapján készült ez az írás. Ha szeretne róla többet olvasni, lapozzon tovább a teljes interjút tartalmazó cikkre!
Az 5ös Levegő Úszósport Egyesület oldala ezen a linken tekinthető meg.
Fotó: Oláh András fb -montázs a Szerk.
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!