Nem fagyásos hideg sérülés… Sok a kérdőjel a téliúszók végtagjainak titokzatos károsodása mögött!
Az úgynevezett nem fagyásos hideg sérülés még kevésbé ismert, de komoly probléma lehet, különösen azok számára, akik rendszeresen ki vannak téve hideg, nedves körülményeknek, mint például a téliúszók. Az Outdoor Swimmer Subs angol magazin írása alapján készült cikk bemutatja, hogy az ilyenfajta sérülések akkor következnek be, amikor a véráramlás akadályozódik a végtagokban, ami zsibbadást, fájdalmat és színváltozást okozhat. A kutatók még nem tisztázták, hogy a probléma idegi vagy érrendszeri eredetű-e, vagy esetleg a kettő kombinációja. Bár az ilyen sérülés fagypont feletti hőmérsékleten is kialakulhat, az érintett személyek körét és a szükséges „hideg adagot” nem ismerjük pontosan. Külön érdekesség, hogy egyes katonai vizsgálatok szerint az afrikai származású emberek hajlamosabbak lehetnek az ilyen típusú sérülésekre.
Mit jelent a „nem fagyásos hideg sérülés”, és kik vannak veszélyben?
A nem fagyásos hideg sérülés a test végtagjait, például a kezeket vagy a lábakat érinti a fagypont feletti nedves körülményeknek való kitettség miatt. A véráramlás a test érintett részei felé elzáródik, ami miatt az érintett ujjak vagy lábujjak fehérré, zsibbadtá és fájdalmassá válhatnak. Hosszú távú, legyengítő tüneteket okozhat. Nem elég ismert, és a kutatók még azt sem tudják, hogy idegi, vagy érrendszeri probléma, esetleg a kettő kombinációja.
Néhány embernél 15 °C-nál magasabb vízhőmérsékleten, hosszabb idő elteltével is jelentkezett a nem fagyásos hideg sérülés. Mások úgy tapasztalják, hogy a jelenség rövid, nagyon hideg expozíciók során fordultak elő. Elég azt mondani, hogy a szükséges “hideg adag” nem ismert, és hogy ki van jobban kitéve ezeknek a körülményeknek. A katonai vizsgálatok során vált ismertté, hogy az afrikai származású embereknél gyakoribb a nem fagyásos hideg sérülés, mint a fehér emberek esetében, de nem világos, hogy a probléma ugyanolyan gyakori-e a fehér embereknél.
Honnan tudhatja a téliúszó, hogy ki van-e téve a nem fagyásos hideg sérülés veszélyének?
A téliúszók veszélyben vannak, és előfordultak olyan esetek, amikor nem fagyásos hideg sérülést szenvedtek. Egy úszónak tünetei lehetnek, és bár nincs elegendő adat ennek alátámasztására, az úszót megnyugtathatja a tünetek hiánya. A nem fagyos hideg sérülést általában 4 szakasz jellemzi.
A nem fagyásos hideg sérülés első szakasza:
Hidegexpozíció alatt a legfontosabb eredmény az érzékelés elvesztése. Ez általában teljes érzéstelenítés formájában történik. Az úszók „zsibbadásról” panaszkodnak, néha úgy írják le a lábukat vagy a kezüket, mint egy fahasábot. Az érzékelés és a propriocepció elvesztése miatt a betegek ügyetlenek lehetnek, és járási nehézségeik keletkeznek. A végtagok először élénkvörösek, de aztán sápadttá vagy teljesen fehérekké válnak az extrém érszűkület miatt (nincs véráramlás a lábujjakban). A végtag általában fájdalommentes, hacsak nem próbálják meg újra felmelegíteni. Érdemes engedni a lassú újramelegítést, de nem szabad erőltetni.
A nem fagyásos hideg sérülés második szakasza:
A hidegxpozíciót követően azonnal megkezdődik, amint a pácienst eltávolítják a hideg környezetből, és folytatódik a visszamelegedés során, illetve utána. Ez a szakasz általában csak néhány órát tart, de akár több napig is fennállhat. A végtagok halványkék foltossá válnak, ami a véráramlás enyhe növekedését tükrözi. A színváltozást nehéz észrevenni a sötéten pigmentált bőrön. A végtag továbbra is hideg, zsibbad, esetleg duzzadt.
A nem fagyásos hideg sérülés harmadik szakasza:
Az érintett végtag élénkpirossá válik, megduzzad, határoló pulzusokkal, de a hajszálerek rosszul telnek, így tartósan károsodnak. A 2. stádiumból eredő zsibbadást erős fájdalom váltja fel, de az ujjbegyek zsibbadnak. Bár nincs nyilvánvaló szövetkárosodás, felhólyagosodhat, és ezt követően megváltozhat a színe, mielőtt a szövet végleges lebomlása bekövetkezne.
A nem fagyásos hideg sérülés negyedik szakasza:
A duzzanat néhány hét múlva megszűnhet, évekig fennmaradhat, vagy tartós is lehet. Az érintett végtag általában normálisnak tűnik, kivéve, ha szöveti nekrózis történt, ami nem gyakori. Az érintett végtagok hidegek, és gyakran nagyon érzékenyek a hidegre. A lábak és kezek véráramlása még rövid ideig tartó hidegnek való kitettség után is gyengülhet, ha rövid kitettség után órákig hűvös marad. A legtöbb betegnek kicsi, zsibbadt területeken krónikus fájdalmai vannak. Egyes betegeknek hosszú távú problémái lehetnek túlzott izzadás vagy összetett regionális fájdalom tüneteivel.
Kapcsolódó cikkeink: Hipotermia -a veszélyes, túlzott kihűlés
A hipotermia enyhe, vagy mérsékelt szintjét szenvedte végig Marianna, de tanult belőle
Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.
De itt jössz te, kedves Olvasó!
Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!