Mély vízből mentés? Game over. Nincs olyan, hogy valaki jó úszó
Sváby András évekkel ezelőtt forgatott Bagyó Sándor vízimentővel a mély vízből mentés kihívásairól. Az ATV hírműsorában számolt be korábbi munkájáról, ahol a vízimentés bonyolultsága volt a fő téma. Rosszul jött ki egy próbálkozásából, ami akkor és ott szerencsére csak játék volt. A forgatás napjától kezdve új célkitűzést fogalmazott meg magának, így televíziós munkássága a biztonságos úszás és fürdőzés melletti kampányával is kibővült. -Ez a kis forgatás, esküszöm Önöknek, hogy nagyon megváltoztatta a gondolkodásomat -emlékezik a tévés. -Kinn a vízen, legyen az Balaton, Duna, Tisza, vagy a tenger, nincs olyan, hogy valaki jó úszó. Egy pánikhelyzetben édeskevés, ha valaki jól tud úszni. -Időszerű, hogy Sváby szavai és képsorai a téliúszók veszélyekkel tűzdelt világában is hasonló felismeréseket indukáljanak.
„Mindeddig jó úszónak tartottam magam. Biztos voltam abban, hogy egy vészhelyzetben, ha ne adj’ Isten saját, vagy más gyermekét, vagy akárkit fuldokolni látok, akkor akár viharos időben is könnyűszerrel ki tudom menteni.”
Ezekkel a szavakkal emlékezik Sváby egy korábbi forgatás során történt szívbemarkoló felismerésére, miszerint úszástudása a bajban mit sem érne, ha segítenie kellene. -Nem úszom rosszul, szeretem is a vizet, de Bagyó Sándor azt mondta, ez édeskevés ahhoz, hogy az ember ki is tudjon menteni valakit. Nem kell ahhoz száz kilós fuldoklónak lenni, hogy a pánikban lévő, életéért küzdő ember magával húzza a mélybe a menteni szándékozót is.
“Akkor most játszunk olyat, hogy te vagy a bajbajutott”
Ezzel a bevezetéssel “hibázta el” Bagyó a gyakorlat felvezetésének mondanivalóját, mert ő akart a fuldokló ember szerepébe kerülni. A baki oka: A sok évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember pontosan tudta, hogy „segítője” a mély vízből mentés kipróbálása során tényleg zavarba fog jönni, mert pillanatokon belül össze fog benne dőlni a segíteni tudás illúziója. A játék valójában arról szólt, hogy Bagyó éreztesse a pánikhelyzetben fuldokló ember gyilkos viselkedésének, küzdelmének mindent elsöprő erejét. Alsóhangon sem adta elő az igazi fuldokló harcát, mert a játék kedvéért csak fél kézzel kapaszkodott „megmentőjébe”. A gyakorlat során végül tényleg Sváby került „bajba”. A korábban magabiztos, tökéletesen úszni tudó műsorvezetőnek esélye sem volt a fuldoklást színlelő vízimentő megmentésére!
Az összeállításból az is kiderül, hogy a népszerű tévés hetekig nem tért magához, miután leforgatta az eredeti videót. Azt gondolta, simán ki tudná menteni Bagyót, de mint elmondta, nem hogy csak nem lenne rá képes, de ő is ottmaradna. Számtalan ilyen borzalmas baleset történt már, nem csak a széles nagyvilágban, de közvetlen közelünkben is, például a Balatonban.
„Mindenesetre mi nem szállunk le erről a témáról” –zárja a mély vízből mentésről is szóló filmet Sváby András, ahogy a Reszkess magazin is elhivatott ebben
A biztonság bemutatása, népszerűsítése nem mindig hálás feladat, sőt, sajnos az évente ismétlődő balesetek azt mutatják, mintha ez csak egy szélmalomharc lenne. A téliúszók száma összehasonlíthatatlanul alacsonyabb azokénál, akik az év legmelegebb hónapjaiban úsznak és fürdőznek. A mély vízből mentés nehézségeit még sokan nem ismerik, de általában óvatosabbak is nyári sporttársaiknál. Párban, vagy felügyelet mellett úsznak, jelzőbóját viselnek derekukon. Talán csak ennek lehet köszönhető, hogy a legostobább jég alá úszós baleseteken kívül eddig Magyarországon nem történt még tragédia. Sajnos, hogy bajt megalapozó helytelen úszásokat, rosszul szervezett programokat egyre többet láthatunk, a kockáztatásra sokan nyitottak. Senki nem akarja az ördögöt a falra festeni, sokan gondolják, hogy velük úgysem történhet meg ilyesmi.
A Reszkess magazin célja a félelmektől mentes hidegtűrés, egészséges reszketés népszerűsítése. A félelem egy sporttársunkért jó esetben az intenzív osztályon, ahol még van esély, egy egész más, teljesen értelmetlen dolog. Nem kellene félnünk, hogy barátainkat elveszíthetjük, elég, ha csak együtt reszketünk mosolyogva velük időnként közös, ésszerűen szervezett edzéseinken! Nem csak ebben a szezonban, de tehetjük ezt jövőre, öt, akár húsz év múlva is!
Olvassa el ezt a cikkünket is! A reszketés egy erősítő, boldogító, egészséges mechanizmus
Kiemelt fotó: ATV Magyarország YouTube
Kiemelt fotó: Nagy Veronika
Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.
De itt jössz te, kedves Olvasó!
Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!