Hipotermia -a veszélyes, túlzott kihűlés
Az Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) meghatározása szerint a hipotermia irreálisan alacsony testhőmérsékletet, kihűlést jelent. Akkor alakul ki, ha túl hosszú időn át tesszük ki magunkat alacsony hőmérsékleti hatásnak, a testünk pedig nagyobb mennyiségű hőt ad le, mint amennyit termelni képes. Hipotermia esetén a létfontosságú szerveink, mint a szív, tüdő, máj, valamint az agy környezetének hőmérséklete 35 °C alá sűllyed.
A veszedelmes kihűlés négy stádiumát különíthetjük el egymástól. Egyik sem játék. A negyedik halálos!
Az enyhe hipotermia 33–35 °C között érösszehúzódással, valamint a reszketéssel járó hőtermeléssel fejti ki hatását. Az anyagcserere folyamat erősödik, gyors lélegzés, kissé megemelkedett vérnyomás észlelhető, a pulzus szapora.
Mérsékelt hipotermia során, 29–32 °C között a tudat beszűkül, a korábbi enyhe szint keringési és légzési változásai megtévesztő módon mérséklődnek, majd a normális mérték alá csökkennek. Csökken az anyagcsere és az oxigénfogyasztás is, a szívritmus gyakran rendezetlenné válik. A vizeletkiválasztás megnő, melynek állaga jellegzetesen híg.
Súlyos hipotermia 22–28 °C között áll fenn. Ebben az esetben erős keringési zavarok és ún. légzésdepresszió következik be. Ilyenkor a beteg kevesebb, mint tíz lélegzetet vesz percenként. Ennek a jelenségnek nem velejárója a légszomj. A légzésdepresszió súlyos veszélyét a vér megfelelő szén-dioxid és oxigén szintjének szabályozatlansága jelenti. A szakirodalom ebben az életveszélyes állapotban még kiemeli a reflexkiesés, sav-bázis egyensúlyi zavarok, tüdőödéma, kamrafibrilláció és más fellépő súlyos problémákat, melyekbe itt ebben a cikkben nem szeretnénk mélyrehatóan belemerülni.
Mély hipotermia esetéről a test hőfokának túlzott, 20 °C alá hűlése esetén beszélünk. A korábbi elváltozások fokozódása esetén jön létre. A pupillák tágak, a szívkamrák izomzatának szabálytalan, kis csoportonként történő rángása, vagy a légzési folyamat összeomlása a klinikai halált eredményezi. Ebben az esetben nagyon óvatosan kell a sérültet kezelni. A lehető legkevesebbet és a lehető leggyengédebben szabad csak mozgatni, mivel az agresszív kezelés növelheti a szívritmuszavar kockázatát. A mély hipotermiás beteghez azonnal sürgősségi szaksegítséget kell hívni. Meg kell kezdeni az újraélesztését, amit addig szükséges foltatni, amíg a beteg nem reagál, vagy amíg az orvos meg nem érkezik.
A hipotermiás állapot minden egyes testhőfok csökkenéssel nehezebb helyzetbe hozza a beteget, illetve az őt segítő személyt
A hipotermia különösen veszélyes jelensége és gyógyítása terén egyre több a tudás és a tapasztalat.
A CDC figyelmeztetése, hogy a hosszan tartó hidegexpozíció elhasználja a szervezetben tárolt energiát, ami alacsonyabb testhőmérséklethez, kihűléshez vezet. A túl alacsony testhőmérséklet hatással van az agyra, így a kihűlt ember nem tud tisztán gondolkodni, megfelelően mozogni. Ez teszi különösen veszélyessé a
hipotermiát, hisz az ember egyre kevésbé érzékeli, mi történik vele, ezért nem tud tenni ellene. Különösen veszélyes ez a hegymászók és a téliúszók esetében, hiszen környezetükben könnyen bekövetkezhet egy tragédia.
A hipotermia jellemzően nagyon hideg hőmérsékleten alakul ki, de enyhébb, hűvös 4-5 °C-os környezetben is előfordulhat, ha egy személy lehűl az esőtől, izzadságtól, vagy a hideg vízbe mártózástól.
A hipotermia áldozatai leggyakrabban a nehéz körülmények között élők
A kihűléses esetek elszenvedői egyrészt azok az idős gyakran alultáplált emberek, akik nem tudják otthonukat fűteni. A CDC kiemeli a túl hideg hálószobákban alvó kisbabák eseteit is, majd a hosszú ideig a szabadban tartózkodók -túrázók, vadászok, hajléktalanok következnek a listán. A Szervezet figyelmeztet arra is, hogy az alkoholos állapot és a kábítószeres befolyásoltság jelentősen rontja a hipotermiás állapotban lévők túlélési esélyeit.
Melyek a hipotermia jelei és tünetei?
Felnőtteknél: Borzongás, kimerültség, zavartság, reszkető kezek, emlékezet kiesés, elmosódott beszéd. A hidegvízhez fokozatosan hozzászokott téliúszók számára azonban a jótékony reszketés önmagában nem utal veszélyre, ahogy a vízben elmerevedett arcizmaik miatti nehézkes beszéd sem.
Kisabák esetében az élénkvörös, hideg bőrszín, a nagyon alacsony energiaszint utalhat a bajra.
A hipotermia tüneteinek felismerése esetén segíteni kell a bajba jutott, esetleg cselekvésképtelen, zavart emberen.
Ha a személy rosszul van, hőmérséklete nem éri el a 35 °C-ot, a CDC figyelmeztetése szerint azonnali orvosi segítséget kell kérni. Amennyiben erre nincs lehetőség, meg kell próbálni felmelegíteni a beteget. Be kell őt vinni egy nem túlzottan felfűtött helyiségbe, nedves ruházatát el kell távolítani róla. A beteg lehetőleg maradjon saját talpán, de szédülésével, elesésével kell számolni, tehát támogatni kell. Nem szabad túl meleg fürdővízbe fektetni, vagy zuhanyoztatni, ezek az ő esetében további rosszullétet, sokkot, vagy akár ájulást is eredményezhetnek.
Ha nem tud állva maradni, hátára kell fektetni, de lábai lehetőleg maradjanak a test vonala alatt, elkerülve a leghidegebb vér testmag felé áramlásának túl gyors folyamatát. Lábainak felpolcolása továbbhűlést eredményez, ezt szintén el kell kerülni. A beteg testének a közepét kell melengetni -a mellkasát, a nyakát, a fejét és az ágyékát, ha van, elektromos takaróval. A meleg italok sikeresen növelhetik a testhőmérsékletet, de nem szabad alkohollal kísérletezni. Eszméletlen személy itatásával próbálkozni életveszélyes, ezért tilos. Ha a testhőmérséklete megemelkedik, meleg takarók közé kell csavarni a testét, beleértve a fejét és a nyakát is.
Kiemelt fotó: Adolph Northen, Public domain, via Wikimedia Commons
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért! A hipotermia és fagyás megelőzése a CDC tájékoztatása szerint