Hidegtűrés-egészségsporttörténelemTéliúszás

Walter Ulrik jegesmérföld úszással sporttörténelmet írt

Spread the love

Walter Ulrik jegesmérföld úszással sporttörténelmet írt  -adta hírül a Nemzetközi Hidegvíz Törzs  Egyesület közösségi oldalán. -A sportember február 14-én első magyarként teljesítette az International Ice Swimming Association (IISA) Ice Mile – Jeges Mérföld kihívását. A budakalászi Lupa-tó jeges vizében 1650 métert úszott le mindössze 37 perc alatt. Ez a teljesítmény nemcsak egyéni sikerként, hanem a magyar jegesúszás mérföldköveként is értelmezhető. A versenyző, akinek egy hasonló úszásáról nemrég írtunk, saját facebook oldalán tette közzé élménybeszámolóját

 

Ma megérkezett a nemzetközi szövetség, azaz az International Ice Swimming Association ellenőrzési eredménye: a szervező csapat jelesre vizsgázott -írta Walter Ulrik.  -Vagyis az ICE MILE teljesítés hivatalossá vált. 43. országként Magyarország is felkerült a listára, melyen jelenleg kb. 600 úszó összesen 900 teljesítése található.

Az első magyar jegesmérföld  úszó szerint  a jegesúszás egy nagyon különleges sport

-Az úszásról sport oldalról nem írtam eddig. Annyira elvitte a hangulat és az érzések a fókuszt. A megelőző 2 hétben több tucatszor úsztam le fejben a teljes távot. Minden egyes száz méteres szakaszát megterveztem. Edzésen kétszer is leúsztam már ezt a távot, de az mindig más, mint éles szituációban. És ez egy nagyon különleges sport. Úgy vélem, hatványozottan igaz, hogy tisztelni kell a távot. A víz kőkeményen hideg tud lenni. Még ha nem is érzem az izgalom miatt, attól még hat a testemre.

A korábbi úszások tapasztalata alapján tudtam, hogy mikor milyen fájdalom jöhet. Milyen nehézségek léphetnek fel. A kulcs talán a koncentráció. Ugyanis ha nagyon elvesztem a fókuszt, a karmozgás nagyon be tud szűkűlni és alig haladok. Így végig arra koncentráltam, hogy meglegyen a “föcsölő” drill mozdulat, azaz amikor a karom teljesen hátra ér, még fröcsöljek egyet magam mögé. Ezzel szándékoztam azt elérni, hogy a toló fázis végig megmaradjon. Úgy láttam, hogy sok esetben ennek elmaradása miatt van a lassulás.Walter Ulrik hivatalos jegesmérföld úszásának dokumentuma

Walter Ulrik a jegesmérföld leúszásával  sporttörténelmet írt -ő az első magyar, aki ezt hivatalosan teljesítette

 

Tempónak 2:15-2:20 közötti százakat terveztem. Az úszás előtti technikai megbeszélésen 2:20-at diktáltam be a Csapatnak. De titkon a 2:15 volt az álomidőm. A dolgot az is nehezíti, hogy ezen az eseményen nem használhatok órát. 100 méterenként bemondták ugyan az időt, de ezek nagy részét a füldugó miatt nem hallottam. Vagy épp csak foszlányokat belőle. Nagyrészt tehát “vakon” úsztam. Csak bíztam abban, hogy nem lassulok és tartom a tervezett időt. Utólag kiderült, hogy a tervet szépen tudtam tartani. Az összes szakasz 2:10-2:20 között volt. A közepén volt 500 méter, amikor teliben a 2:15-ös tempó volt mindegyik százason. Az időm 37:05 lett, ami 2:15-ös átlagot jelentett.

Felnőtt fejjel tanult meg úszni

-Nem vagyok gyors. De szerencsére ezt elég jól tudom tartani. Érdekes módon, a melegvizes sebességem sem sokkal jobb ezen a távon.

Felnőtt fejjel tanultam meg úszni, kb. 6-8 évvel ezelőtt. Addig képtelen voltam akárcsak egy hosszt leúszni gyorsban. Aztán az óbudai TVE pályán Márta és Balázs szárnyai alatt kezdett stabilizálódni a dolog. Aztán évekig csak immel-ámmal úsztam. 1-2 hónap úszás, majd hónapok és évek maradtak ki.

Másfél évvel ezelőtt jött ebben fordulat. Akkor csatlakoztam a Balatonman Training Team csapatához a fűzfői triatlonverseny után. Azóta Gábor az edzőm. Vannak közös edzéseink a Duna Arénában. És kapok edzéstervet is. Akkor 1000 méter 26-28 perc volt nekem. Ezt kezdtem faragni. Mostanában jutottam el a 21-22 perc közötti szintre. Szeretnék bemenni majd 20 perc alá.

Lassú, mégis hatékony az első magyar  jegesmérföld  úszó

-Abszolút érzem, hogy elég rossz technikával úszok. A videófelvételek alapján elborzadok, annyira csúnya is. De talán ezek a hátrányaim itt, a jeges vízben mégis előnnyé kovácsolódnak. Nagyon kiemelem a fejem, cserébe nem hűt annyira ott a jeges víz. Lassan úszok, de azt egyre hatékonyabban. Így a pulzusom is egészen alacsony marad és sok energiát sem emészt fel. Így marad energia a test fűtésére.

Aki úszott már jeges vízben, az tudja, hogy amikor célbaér a medencében, az még csak a feladat első fele. Ugyanis nagyjából ugyanannyi idő visszamelegíteni a testet. Talán genetika is. De mindenképp a testzsírnak nagy szerepe van abban, hogy relatíve jól tolerálom a hideg környezetet és hamar vissza is tudok melegeni. 35 percig volt helybenjárás, óvatos torna a fűtött öltözőben. Mozgás közben semmiféle remegés nem volt. Amikor abbahagytam, akkor kis reszketés keződött. De a mozgás újrakezdésekor ez elmúlt.

Talán az adrenalin és minden bizonnyal a Csapat által adott biztonságérzet miatt a vízben semmiféle probléma nem volt a hideggel. Éreztem persze, hogy hűvös a víz. Néha megvolt a szokásos fájdalom, de abszolút nem vészes mértékben. Végig koncentrált tudtam maradni. A karmunka is stabilan megvolt. Egyedül az utolsó 200-300 méteren volt egy minimális lassulás. Az érzelmi hullámvasút ekkor csúcsosodott ki. Ha nagyon akartam volna, tudtam volna gyorsítani, de úgy éreztem, hogy ezzel csak elronthatnám a dolgot. Az a pár másodperc nem sokat számított.

Walter Ulrikot elsősorban lelki  tényezők motiválták, miközben a jegesmérfölddel sporttörténelmet írt

Minden 100 méteres szakasz végén egy-egy táblát mutattak fel a csapattársak. Hogy tudjam, hogy tartunk. A pszichés terv részeként minden második táblára felírtam egy motivációs dolgot, nevet. Hogy a következő szakaszon kire/mire fogok gondolni. Miből/kiből nyerek erőt. Így szerepelt többek közt a Balaton. Ami a családi emlékek helye is. UtalJégúszó, jegesúszó tanfolyam, workshop a Balatonman-re, ahol először versenyeztem triatlonversenyen. A Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület balatoni táborára, ahol nagyszerű barátokra leltem. De ott volt az “elmúlik” szó is, hogy a fájdalmat, fáradtságot elhessegessem.

Tudtam volna tovább is menni. De az előzetes tervekben ez nem szerepelt. A Csapat sem tudott róla. S bár kacérkodtam a vége felé a gondolattal, hogy kiegészítem még a távot, végül sikerült elhessegetni ezt a gondolatot és maradni a tervnél.

Itt is köszönöm Zoltan, Róbert, Anikó és Réka segítségét és támogatását. Sok tapasztalatot gyűjtöttünk. Így immár bátrabban állunk neki a következő hasonló kihívás lebonyolításának.

 

Kiemelt fotó: Walter Ulrik (fehérben) a jegesmérföld leúszásával  sporttörténelmet írt Forrás: Walter Ulrik fb oldala

Kapcsolódó tartalom:

Ice Mile -Walter Ulrik szinte kezdőként úszott egy észbontót

Miközben Ulrik a jegesmérföld sikeres teljesítésével sporttörténelmet írt, mások  szintén fantasztikus módon bizonyítják  ahideg jótékony hatásait. Mi minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.

De itt jössz te, kedves Olvasó!

Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük