Vízimentő képesítést szerzett a téliúszó
Polgár Róbert nemrég még csak ismerkedett a téliúszással, rövid idő alatt szép eredményeket tudott felmutatni ebben a sportban. Hosszában úszta át februárban az öt fokos Palatinus-tavat, majd két héttel később keresztbe a Balatont. Megismerve a különleges sport veszélyeit, nemes elképzelést váltott valóra. A civil életében életbiztosításokkal foglalkozó sportemer elvégzett egy a vízimentő tanfolyamot , vizsgát tett, és a jövőben már képzett szakemberként szeretne több figyelmet fordítani társaira a dermesztő téli úszóedzéseken. Szívesen vállalkozott rá, hogy interjút készítsünk vele.
Valószínűleg te vagy az első a téliúszók között, aki rászánta magát egy vízimentő képzésre és sikeres vizsgát tett. Hogyan kezdődött a barátság közted és a hideg víz között?
-Amikor elkezdtem a hidegvizes csobbanásokat, az úszással is próbálkoztam, de nem nagyon ment. Eleinte csak pár méterig jutottam, és valahogy éreztem, hogy ezzel érdemes foglalkozni. „Rahan” Robi inspirált a legjobban, magával ragadott az úszása, gondoltam, ez tök jópofa dolog.
Megvettem az úszóbólyámat, elkezdtem egy kicsit komolyabban venni. Hamarosan megláttam a Lupán az ott rendszeresen gyakorló jégembereket, ők már egy magasabb szinten művelték ezt. Teljesen magával ragadott a látvány. Éreztem, hogy amit csinálok, az még egy nagyon kezdő szint hozzájuk képest. Akkor döntöttem el, hogy nekem ezt komolyabban kell vennem.
Hogyan fogalmazódott meg benned a vízimentő tanfolyam elvégzésének ötlete?
-Mindig ott volt a fejemben, hogy ez nem egy veszélytelen sport. Az ismerőseim azzal riogattak, hogy szerintük leállhat az ember szíve a hideg vízben. Ezzel, miután már szereztem valamennyi ismeretet a hidegvizes körökben, nem foglalkoztam, de a saját tapasztalásaim motiváltak, hogy ezt ki kell tanulni. Tudtam, hogy csak sekély vízben úszhatok, ott, ahol még leér a lábam. Láttam a kockázatát annak, hogy mivel jár, ha télen a mélyben úszunk. Ha ott valami történik, segíteni kell. Tudtam, hogy ha valaki bajba kerül, segíteni fogok, de azt nem, hogyan.
Gyerekkoromban evezésből maradt meg egy nagyon rossz emlékem. Felborultunk és az evezős társam a nyakamba kapaszkodott. Ha akkor nem tudtam volna megfogni a hajó oldalát, most nem beszélgetnénk. Azóta tudom, hogy a vízből mentés nem csak úgy történik, hogy valaki tudja magáról, hogy jól úszik, odamegy a bajbajutotthoz és kihozza. Ez így nem fog menni. Innen a további gondolat, hogy lehet, nem sok vízimentő van, aki jeges vízben szokott nyári fürdőruhában úszkálni. Rátaláltam a VMSZ oldalára, akik tanfolyamokat is szerveznek, gyorsan le is csaptam az elsőre.
Milyen elvárásokat támasztottak a vízimentő képzésre jelentkezők felé?
-Már a honlapon láttam, hogy a feltételekkel nem lehet baj, tudom ezeket teljesíteni. 400 métert kellett leúszni 11 perc alatt úgy, hogy abban legyen 150 méter mellúszás, 250 méter gyorsúszás. Ezt követően kellett rendezni a tanfolyam díját, aminek nagy részét akár le is lehetett volna dolgozni, ha nem akartam volna kifizetni.
Nem kis összeg, nem kevés idő egy ilyen iskola. Mi volt a folyamata?
-Öt komplett hétvége volt az az idő, amit erre rá kellett fordítani, plusz az online elméleti anyag elsajátítása a hétvégék között. Rengeteget úsztunk a BVSC uszodában, jellemzően a vizsgafeladatokat kellett leúszni. Megtanították nekünk a vízből mentés technikáit, továbbá fogásokból szabadulásokat. A kilenc féle szabaduló technikát olyan készségszinten kellett elsajátítanunk, hogy a vizsgán átmenjünk.
Amikor a bajba jutott megragadja a vízimentőt, abból szabadulnunk kell, majd úgy megfogni, hogy ki tudjuk vinni a partra. Ez nagyon kemény és fontos része a tanfolyamnak.
Ezt követően a szezonban a gyakorlati képzés élő vízben zajlott, a Balatonon, bentlakásos formában.
Mi volt a legérdekesebb a tanfolyamon?
-Először is megtanulhattam olyan dolgokat, amikkel nem voltam tisztában. Például, hogy a balatoni fürdőzéseknél milyen messzire mehet be egy úszó, vagy fürdőző. Mit jelentenek a viharjelzések.
Ami igazán nehéz volt, az a ruhában úszás. Hévízen megcsináltam, amikor a vizsgára készültem, ott 200 métert kellett leúszni hét perc alatt, de a vizsga előtti napon már valamiért nem ment. A vizsga sikerült, de most is készülök a Lupa-tóra, hogy gyakoroljam újból, mert bosszant, érzem, hogy még nem megy jól.
Hogyan szeretnéd és hol tudod majd hasznosítani a vízimentő tudásodat?
-Két gyakorlati napon is részt vettem a Balatonon, ahol nagyon jól éreztem magam munka közben. Mindenképpen tervezem, hogy vízimentőként a nyári szezonban a VMSZ munkatársaként vigyázzak a fürdőzőkre. Ezen túlmenően, mivel búvár tapasztalatom is van, akár eltűnt személyek keresésére is szeretnék képesítést szerezni a VMSZ csapatán belül.
Szeretnéd-e majd a vízimentés terén szerzett tudásodat majd a téliúszásokon is kamatoztatni?
-Abszolút. Határozott elképzelésem van rá, amit jeleztem a közösségben, ahol úszom. Szeretnék ott változtatásokat elérni, mert nem láttam náluk mentőeszközöket. Fontosnak tartom, hogy legyen a vízparton dobó bója, mentőheveder, és olyan személy is, aki tudja ezeket kezelni. Szeretném megmutatni néhány embernek ezeknek az eszközöknek a használatát, hogy ha valaki bajba kerül tudják, mit kell csinálniuk. Jó lenne beszerezni egy defibrillátort, lehet, hogy magam is fogok vásárolni egyet, ami majd mindig nálam lehet a kocsimban.
Most, hogy elvégezted a tanfolyamot, mi a véleményed a mély vízben úszásokról?
A derékra csatolható úszóbója alap, ez eddig is így volt. Én anélkül el sem indulok. Egyedül lehetőség szerint ne ússzunk, a téliúszásnál ez nagyon fontos. Ha valaki mindenképpen mélyvízben tud csak télen úszni, legyen mellette egy csónak, vagy SUP, ha gond van, kaphasson segítséget.
Igen, de nem lehet baj akkor, ha nincs mellettük, vagy a közelükben vízimentő?
-A tudásmegosztás, amit tervezek, erre is ki fog térni. Mindenkinek meg kell tanulnia az önmentést, ami az első tanfolyami feladat volt nálunk. Tudnia kell az úszónak, hogy amikor gondja van, hogyan hozza magát olyan helyzetbe, hogy ne legyen baj. Elfáradás, görcs oldás, és hogy hogyan használjuk az úszóbóját.
Szerkesztői megjegyzés: Az interjúban olvasható tartalom nem fedi le a biztonságos téliúszás teljes területét, egyes részek vitára is adhatnak okot. Az önmentés bizonyos esetekben működhet, de a hidegvizes úszás okozhat olyan beszűkült tudatállapotot, ahol a bajban lévő már magatehetetlen. Korábban írt, videót is tartalmazó cikkünkben Magyarország talán legtapasztaltabb vízimentője világít rá, milyen nehézségekkel kell számolnia annak, aki mély vízben, jó úszóként akar segíteni annak, aki bajba kerül. A cikk ezen a linken érhető el: Mély vízből mentés? Game over. Nincs olyan, hogy valaki jó úszó
Kiemelt fotó: Polgár Róbert
Kapcsolódó tartalom: Tavaszköszöntő hidegrepülés volt Kiskunfélegyházán. Bolondság, vagy a hidegtűrők új sportja?
Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de növekvő szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.
De itt jössz te, kedves Olvasó!
Te vagy az, aki segíthet nekünk terjeszteni az üzenetet. Egyetlen apró lépésre van szükség, hogy a hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Mindegyik megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. Szóval ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!