Hidegtűrés-egészség

Egészségmegőrző hideg -Szlovákiában is kutatják a titkait

Spread the love

Magyarországon Wim Hof személyéhez kötődő kuatások kecsegtető eredményeinek hatására kezdtünk el bízni a hideg jótékony hatásában. Szlovákiában több, mint hatvan éve gyűlnek a tapasztalatok, és nagyon régóta tudományos kutatásokkal is keresik a válaszokat az egészségmegőrző hideg jótékony hatásaival összefüggésben. Hogyan változik a bőrünk hőszigetelő képessége a hideg hatására, hogyan kompenzál a szervezet a jeges vízben fellépő magas vérnyomással szemben -csak néhány apróság az északi szomszédaink tudástárából. Egy, a “Vedátor” szlovák tudományos weboldalon megjelent cikk is segíthet minket más szemszögekből történő megértéshez. Az írás nem szószerinti fordítás! 

 

Régen, tévézős éveimben rendszeresen megleptek azok az év végi riportok, melyekben jegesmedve lelkületű emberek a jégtáblák közé merészkedtek -írja a poszt szerzője. -Értelmes kinézetű, felnőtt emberek voltak, de valamiért mások, mint általában a „normális” emberek. Pár évvel később egy barátom kitalálta, hogy elkezd rendszeresen úszni a szabadban. Ebben csak az évszak volt meglepő, éppen október volt. „Ok, csatlakozom hozzád” –mondtam neki, de biztos voltam abban, hogy pár hét alatt úgyis elengedjük az egészet. Mi nem vagyunk olyanok, mint azok a furcsa emberek a tévében.

Eltelt három hónap… Egyszer valaki így szólt: Ma mennyit leszünk, jó a négy perc? Akkor esett le a tantusz, hová jutottunk szinte észrevétlenül! Az egészségmegőrző hideg vízben történő fürdésben nincs semmi irreális, az életformánkká vált!

Ha megkérdezel valakit, aki keményen dolgozik a hideggel céljáért, többnyire arról beszél, hogy a hideg víz elviselhető, frissíti, ez védi az egészségét. Így azért ez nagyon félrevezető tud lenni. Sok aktív ember van az ismerőseim között, aki sportol, megfelelően táplálkozik, vagyis az egészség egyéb utak mentén is virágozhat.

 

Az egészségmegőrző hideg izgalmas tapasztalatai szerencsére a kutatókat is foglalkoztatják.

Sok a kérdés, rengeteg a még csak részleges válasz, de a tudományos eredmények megerősíthetnek minket abban, hogy nem csak illúzióikat hangoztatják azok a lelkes rozmárok, akik az új életformában látják az egészségük kulcsát.

Mi történik a testeddel, ha besétálsz a jeges vízbe? Hidegsokk éri. Kapkodni fogod a levegőt. Nem veszélytelen, hirtelen változás, ha pedig edzetlenül, véletlen helyzetben kerülsz így a dermesztő hidegbe, szívroham is lehet a baleset vége. Ha a pánikhelyzetben véletlen vizet lélegzel be, vége mindennek. (Jó, ha az önkéntes fagyoskodás mellett döntesz, de előtte fordulj orvoshoz). A vízbemenetel fokozatos gyakorlatával a sokk enyhül, bár a víz érzetre ugyanolyan hideg.  A rossz érzéseid változni fognak, a szúró fájdalom lassan visszavonul… Pár perc és egy meglepő nyugalom, békés, jó érzés lesz rajtad úrrá. Ekkor lassan ideje, hogy kimenj a vízből.

Talán úgy érezheted, hogy az egész tested megfagyott. Tudni érdemes, hogy a hideg csak gyengén hatol a bőröd alá, a tested hőmérséklete körülbelül egy fokot esik vissza. A felmelegedést a reszketés kezdi előidézni. A pár perces mártózás teljesen biztonságos, a lehűlés semmilyen veszélyt nem jelentent a belső szervekre.  A fagyos vizekben nagyjából 30 perc elteltével kezd el veszélyesen lehűlni az emberi test magja, így ettől rövidebb idő alatt elvileg nem következhet be maradandó károsodás.

Mi történik, mi ez a változatos, intenzív élmény a jeges vízben?

A hidegsokk egy olyan hasznos, villámgyors reakcióra kényszeríti a szervezetet, melynek során az erek összehúzódnak, ezáltal csökkentve a bőrben lévő vér mennyiségét, így a bőr hővezetését! A vér ilyeténképp történő kiszorítása növeli a vérnyomást, amit a szervezet gyors vízhajtással kompenzál.

Az egészségmegőrző hideg lelassítja az idegi úton szállított inger terjedését, ezáltal pedig a fájdalom érzékelését. Megeshet, hogy valaki a vízben megvágja magát egy éles kővel, kagylóval, de nem fogja érzékelni a kisebb sérülését. De lehűlnek az izmok is! A jelenség az úszóképességet erősen befolyásolhatja. Egy jó úszó is átlagon alul teljesít, ha barátkozni kezd a hideg vízzel.

A tested azt hiszi, hogy probléma keletkezett. Igazi bátorító, frissítő hormonkoktélt állít elő. Ezeknek az anyagoknak az a dolguk, hogy segítsenek kijutni az életveszélyes helyzetből, valamint például egy törékeny, megmászhatatlan jégtábla szélén a vízben ébren maradni (a hiperventilláció csökkent agyi oxigénellátáshoz vezet, ami extrém esetben eszméletvesztést okozhat). Jeges fürdő után érezhető igazán ezeknek az anyagoknak a csodálatos, boldogító hatása.

A szorgalmas jeges vizes mártózók sok előnyről számolnak be, de anekdotális bizonyítékaik nem mindig tűnnek hihetőnek. Mit mond a tudomány és annak alapos tesztjei?

A jeges fürdőzéseknek köszönhetően az emberek hosszú idő alatt energikusabbnak és pozitívabbnak érzik magukat, javult a hormonális aktivitásuk, a memóriájuk, és az immunitásuk. A testmozgás után gyorsabban regenerálódnak. Vannak extrém esetek, amikor a gyakorlat segíti a depressziós beteget. Általában a reumásoknak vagy az asztmásoknak is segít. Fokozza az anyagcserét. A hidegterápia jellegű gyakorlással jelentősen növelhetőek a túlélési esélyek egy kéretlenül jeges vízbe kerülés esetén, hiszen a test hőszabályozó képességei felélénkülnek, a hétköznapi körülmények között kevésbé fázik, aki megedzi magát.

Míg a kabát és a fűtés viszonylag új dolog, genetikai információink nem változtak sokat az évezredek alatt. A ma emberei ugyanazzal a testfelépítéssel szenvednek, amikor esőben kell futniuk az autótól az üzletig, régen, hasonló körülmények között, vidáman szaladgáltak kint vékony kabátban, valahol az erdőben, bogyókat szedve vagy nyúlcsapdákat készítve.

Hasonlóan a futáshoz vagy a testmozgáshoz, az egészségmegőrző hideg edzés csodákra képes, testileg és mentálisan is. A legnehezebb elkezdeni. A nehézség elsősorban mentális, nem fizikai kihívás.

Az eredeti írás: https://www.facebook.com/vedator.svk/posts/768233503623365

Fotó: Spotfanatic

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük