A reszketés egy erősítő, boldogító, egészséges mechanizmus
A hideghez kötődő kifejezés, a reszketés fogalmát többnyire egy végtelenül negatív folyamatként értelmezzük, baj és betegség forrásaként. Egyre többen tapasztalják, mekkora tévedés a hozzá kötődő dogma. A reszketés egy csodálatos hőtermelő biológiai szabályozó mechanizmus, mely tudatos előidézéssel –például hidegterápiával, vagy téliúszással -akár még szerethetővé is válhat. A reszketést kiváltó hidegterápia a fogyókúrázóknak is nagy lehetőség
Hideg környezetbe kerülve aktiválódik a test kihűlését megakadályozó fűtőközpont. A bőrerek összehúzódnak, vagyis csökken a keresztmetszetük. A hőmérséklet további csökkenésével akaratlan izommozgások indulnak be: az apró szőrmerevítő izmocskák összehúzódása libabőrt képez, majd kezdődik a didergés. A jótékony vacogás hőt szabadít fel, így pótolva a test hőveszteségét.
15 perc reszketés felér egy teljes órán át végzett edzéssel. Kutatások igazolják a jótékony hatást.
Az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézetének (NIH) egyik tanulmánya szerint a hideg víz képes csökkenteni a felesleges zsírok mennyiségét. Ehhez azonban fázni kell benne. Ha hideg vízzel érintkezünk, reszketni kezdünk, és ennek hatására a barna zsírok kalóriát kezdenek égetni. A kutatás szerint egy negyedórás erős reszketés úgy hat a szervezetünkre, mint egy intenzív, egyórás edzés. A magyarázat a zsírszövetek anyagcseréjében rejlik. Néhány évvel ezelőtt fedezték fel a fehér zsírok mellett a barna zsírok jelenlétét. A fehértől teltek, a barnától vékonyak lehetünk. A barna zsírok az öltözködési szokásaink –óvatosságunk miatt csak ritkán aktívak.
A minden izmot átmozgató reszketés és a téliúszás
A hazánkban is egyre népszerűbb téliúszó sport szerelmesei rendszeresen átélik a jótékony reszketést. Ennek elfogadása az ő esetükben rutin, mely a hideg vízben történő úszás utáni visszamelegedésük folyamatának a része. Mértékét kedv és szokás szerint csökkenthetik visszamelegítő tornával, kocogással. A jótékony reszketést többnyire boldogító endorfinok képződése kíséri. A jeges vízből kijövő sportolók gyakran megtörölközés nélkül vállalják és így maradnak a szabad levegőn.
A dühös kutya még megkegyelmezhet, ha utolér, a hideg nem fog, ha felkészületlenül mész a jeges vízbe. A jó fizikum, az edzettség nem csak a biztonságos téliúszáshoz fontos, de egy hosszasan elhúzódó visszamelegítő reszketésnek is biztosítéka.
A reszketés a szervezetünk egyik leghatékonyabb védekezése a hideg ellen. Érdemes elgondolkodni azon a tényen, hogy a hideg egy aktív edzésnél sokkal magasabb igénybevételre kényszeríti az összes izmot, melyre nincs hatásunk. A reszketés hasznos, de jó kondit követel. Gondoljunk bele, hogyan járnánk abban az esetben, ha testi épségünket féltve futnánk folyamatosan egy olyan kutya elől, amelyik minket nézett ki vacsorájának.
Ha a futást megszokta szervezetünk, mert rendszeresen gyakoroltuk és edzettek vagyunk, akár egy órán keresztül is szaladhatunk a blöki előtt. De mi történik azzal, aki nem bírja? Hiába, ha fejben ő a legerősebb a világon, az izmai kis idő után annyira elfáradnak, hogy átadják hősünk testét a Sorsnak –esetünkben a vérszomjas kutyának. Buksi talán csak jót szórakozott, még megkegyelmezhet neki, de a nála sokkal zordabb hideg egy hosszabb téliúszás vagy jeges csobbanás után biztos, hogy nem fog. -Izmaink már csak ilyenek. Egy ránk szabott idő után kimerülnek, képtelenek lesznek arra, hogy az életmentő reszketéssel megőrizzék a testünk melegét. Kezdődhet hát a hipotermia, jöhetnek a mentők. A téliúszók egész éves edzése a végtagok izomzatának karbantartásával segít megelőzni a bajt.
A Guelph Egyetem és a Koppenhágai Egyetem érdekes egér-kísérletet végzett. Olyan állatokkal dolgoztak, melyek egy részét rendszeresen hidegben történő mozgásra kényszerítették, vagyis sportoltatták őket. A hideg expozíció során táplálékfelvételüket, testtömegük változását, végbélhőmérsékletüket és vércukorszintjüket mérték. A vizsgálatok kiterjedtek a végtagok izomzatának és zsírszövetének vizsgálatára is. A „megkímélt” egerek jelentős súlyt veszítettek, amikor hidegnek lettek kitéve, de az edzettek jobban tudták tartani maghőmérsékletüket.
Kiemelt fotó: Reszketés a téli Balaton átúszása után -Juditá Sikulová
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!