Egyéb

Hideg vizes zuhany, de bírja-e a stressz bögre?

Spread the love

A téliúszás egyik nagyszerű alapja lehet a Wim Hof Method, hisz ennek egyik alkotó pillére maga az éltető hideg elfogadása, és annak beépítése a napi életünkbe.  Az adaptálódás egyik legbiztonságosabb, jól bevált módszere a  WHM  által javasolt hidegvizes zuhanyozás, mely kiemelkedő hatékonysága mellett a legolcsóbb és leginkább időtakarékos megoldás.  Sokan úgy érzik, hogy a hideg víz végképp nem az elemük. Hiába próbálkoznak a zuhany hidegebbre állításával, ez sokkolja és rögtön el is ijeszti őket. A ChangeRulez podcastban Horváth Gábor arra kérte Gyepes Adél Wim Hof módszer oktatót, hogy segítse a bizonytalanokat abban, hogyan tudnának együtt dolgozni a mindennapi hideg vizes zuhannyal. A beszélgetésből kiderül, hogy a tiltakozás mögött elsősorban a régi dogmák által belénk ivódott félelmeink állhatnak! Mit bír ebből a sok izgalomból az a bizonyos mindenkiben megtalálható stressz bögre?

 

-Szerintem az első és legfontosabb lépés azt megvizsgálni, hogy van-e bármi olyan tudatos, vagy tudat alatti tényező, ami gátolja a nyitott hideggel való kapcsolódásunkat –mondta Gyepes Adél. -Ha én végiggondolom, hogy aJégúszó, jegesúszó tanfolyam, workshop

neveltetésemben édesanyám, nagymamám a legjobb szándékával és szeretetével  hányszor mondta azt nekem, hogy vegyek zoknit, vegyek papucsot, ne üljek le a földre, húzzam fel a kabátomat, mert felfázom, vagy megfázom, akkor arra láttam rá így tudatalatti transzgenerációs programként, hogy neveltetésből fakadóan valahogy a hideget én mindig ellenségként éltem meg valami olyan ellen, amihez mi nem kapcsolódunk, ami ellen védekezünk.

 

Nyitott szívvel érdemes elfogadni a hideg természetességét

-Nekem a hideg zuhanyokkal ezt a fajta gátaló gondolkodást kellett elkezdenem kioldani –folytatta Gyepes Adél. -Akkor váltam nyitottá arra, hogy megérkezhessen mind érzésben, mind pedig tudatban, hogy mennyi csodálatos hozadéka van annak, ha valaki ezt napi szinten alkalmazni tudja. Úgyhogy én mindenképpen azt ajánlanám első lépésként, hogy próbáljunk, amennyire csak lehet, nyitott szívvel hozzáállni a kérdéshez.

Nagyon sokat tud kezdő gyakorlóknak segíteni az, hogy ha megfogalmazzák maguknak, mi az ő miértjük a gyakorlással. Miért tartják fontosnak a gyakorlás rendszeresítését? Érdemes ilyenkor a

Stressz bögre
Gyepes Adél és Wim Hof 2025 márciusában -Lengyelország

pozitív élettani hatásokra gondolni, amelyek a hideg kapcsán fel szoktak merülni! Jusson eszünkbe a gyulladáscsökkentés, az energetizáló hatás, az immunrendszer erősítés, a mentális egészség, vagy a reziliencia (pl. sokkszerű külső hatásokhoz történő eredményes alkalmazkodás –a Szerk) erősítése. Hogy a pozitív hatásokból mi  az, amit ők a mindennapokban  szeretnének gyarapítani, erősíteni. Ez általában meg szokta adni azt a belső motivációt, hogy belekezdjünk fokozatos, kitartó lépésekkel a gyakorlásba.

 

Hormetikus stresszorok és a stressz bögre: Mikor mondjunk nemet a hidegvizes zuhanyozásra?

-Nagyon fontos azt a kritikus gondolkozásunkba, fókuszba helyezni, hogy a hideggel, vagy a túllégzéses technikával egy úgynevezett hormetikus stresszorként dolgozunk. Tehát stressz kezelést tanítunk a testünknek az által, hogy a hideg zuhanyt magunkra engedjük, vagy elkezdünk a túllégzéses  technikával gyakorolni. Én sokat beszélek a  „stressz bögréről”, mert hogy mindannyiunknak van egy ilyen stressz bögréje.

Nagyon fontos elsősorban megvizsgálni azt, hogy az adott nap, mielőtt beállnék a hideg zuhany alá, mennyire van tele ez a  bizonyos stressz bögrém. Elbírja-e azt a feszültséget, amit még pluszban a hideg fog rátenni. Akármennyire a rendszeres, lehetőleg napi gyakorlást szoktam hangsúlyozni, nagyon fontosnak tartom még azt is kiemelni, hogy mikor szokott a gyakorlás félremenni! Akkor jönnek a nem feltétlenül pozitív hatások a gyakorlásban, amikor valaki  nem  tiszteli, amikor a  test adott esetben nem kéri a hideget.  Ennek sok oka lehet. Például mert nem aludt eleget az illető, stresszes időszakban van, esetleg lebetegedés előtti fázisban, vagy már betegség alatt van. Fontos tehát figyelembe venni, hogy valóban meg tud-e küzdeni a test hatékonyan azzal a stresszel, amit a hideg gyakorol rá.

A teljes podcast ezen a linken hallgatható végig: A hideg víz megtanított igazán élni –ChangeRulez

Kapcsolódó tartalom: Hideg zuhany egészségmegőrzéshez és sportcélokhoz

Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.

De itt jössz te, kedves Olvasó!

Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük