A Velencei-tóban tették meg első karcsapásaikat a nagy tervet dédelgető kezdő téliúszók
Lelkes kis csapat gyűlt össze október 27-én a Velencei-tó partján, az Agárdi Szabadstrandon, támogatónk, az Elixír Fagyizó stégjénél. A találka apropója az 5. Téli Balaton-átúszásra történő, klasszikus módszer szerinti felkészülés megbeszélése, kezdete volt. Olyan kezdő téliúszók próbálták ki magukat, akik a felkészülésnek egy izgalmas, nehéz, de biztonságos módját választották
A “klasszikus” edzések alapelve több összetevőből áll: Az úszók a vízparton kezdik meg a bemelegítést, majd asegítőjük közelében, derekukra erősített jelzőbójával úsznak a hideg vízben, de mindig szigorú mértéket tartanak. Hónapokon át, lassú fokozatossággal növelik az úszótávjukat. Ismerve a kockázatokat, a divatos szauna és a dézsa helyett hosszú, minden esetben önálló futással, vagy egyéb testmozgással melegítenek vissza.
A klasszikus jelentkezők mindegyike gyakorlott úszó, többen szenior versenyzők voltak
Egyikük sem ijedt meg attól, hogy az úszásuk után még rengeteg energiát fordítsanak az egészséges, boldogító, speciálisan téliúszások utáni edzéseikre, melynek lényege: befelé figyelnek, az adott mozgás hatékonyságára nem az idő és a teljesítmény, hanem a légzésük intenzitása adja a visszajelzést. Nem kergetik az eredményeket, egy célt tartanak szem előtt, a tél végéig fokozatosan érni el a tervezett hidegadaptációt, mellyel biztonságosan lesznek képesek hosszabb, akár egy kilométernél is hosszabb úszásra a szabadban.
A kezdő téliúszók csapata két olyan jelentkezővel büszkélkedhetett, akik eddig csak hidegvizes zuhanyozással alapozták meg hidegadaptácijukat
Monok Sára bronzérmes szenior úszónő, a Tengercsillagok úszóiskola alapítója, aki többszáz kisbabát szoktatott az eltelt években vízhez, nem tudta leplezni, mennyire izgul. Ez ilyenkor érthető, ám a két hetes hidegvizes zuhanyos felkészülése után
borítékolható volt a siker. A próbaúszásra Szegedről érkezett, a javasolt kezdő célkitűzés mindösszesen 50 méter volt a 12 fokos vízben.
A kezdő téliúszók csapata átnézett, majd megvitatott egy 20 kérdéses tesztlapot, mely főleg a téliúszás buktatóiról, veszélyeiről szólt, és persze a rról, hogyan is érdemes ezt a sportot tényleg boldogan, a kockázatokat minimalizálva űzni. A beszélgetés után következhetett a nagyon várt úszás. Sára vízbe merülése viszonylag hamar megtörtént, de a szokatlan hideg alaposan megdolgoztatta a bátor sportolónőt. Mi izgatottan figyeltük reakcióit, de a pár pillanatig kapkodó légzése elég gyorsan normalizálódott. Jóval egy percen belül meg is kezdte úszását a kijelölt pályán. Sára arcát sem kímélve hamar váltott mellúszásból gyorsra. Ez talán a legnehezebb, hisz a hideg víz miatt eleinte mindig erős fájdalmat érez az úszó a homlokában. Az 50 méteres próbakör végén megállt, majd kérően ránk nézve jelezte –ő bizony nagyon szívesen folytatná, szeretne duplázni. A száz méteres úszása után büszkén kísérte partra férje, Hődör Ferenc, majd dolgukat nem felejtve, példás fegyelmezettséggel kezdték meg a visszamelegítést.
Fehér Attila szintén életében először úszott ilyen hidegben vízben, de cseppet sem bánta
Attilával sok évvel ezelőtt rafting oktatóként előfordult néha, hogy több-kevesebb védőfelszerelésben belement a hideg folyókba. Az izgalmát ennek ellenére -vagy épp az emlékei miatt- nem is próbálta leplezni. Legalább két hónapja kezdte fontolgatni, hogy megtanulja a téliúszást, de tudta, hogy nehéz lesz.
Úszásoktatói múltja egyfajta garancia arra, hogy technikai problémák nem fogják őt nehéz helyzetbe hozni a jövőben, de az első hidegvizes karcsapások nagyon nehezen alakultak. Át kellett vezetni a korai krízisen, teljes erővel koncentrált, és bár meg- megállt, újra és újra nekiveselkedett. Az 50 méteres kör végén jött a meglepetés! Ő is úgy döntött, duplázni fog. És megcsinálta! Attila is betörte érrendszerét, és bár érzésre “szúrta, vágta” őt is a hideg víz, mosolyogva, csak kicsit szédülve indult törölközmi, visszamelegedni. Később elmesélte, hogy estére jött ki rajta a fáradtság, de nagyon jó érzésekkel telt a napja, -ez pedig a hidegvíz jótékony hatásainak egyike.
Farkas Zsoltné Nagy Mariann szintén klasszikus gondolkodással, de már gyakorlottan érkezett a rendezvényre.
Mariann sikeres szenior úszónő, akinek jégúszó világbajnokságra kitűzött céljai vannak, és az eltelt hetekben már közösen is úsztunk a Velencei-tóban. Elsősorban a tudásvágy hívta, hiszen a program a téliúszás rejtelmeinek, szabályainak átbeszélésével kezdődött. Mariann triatlon-, futó-, erőnléti edző, akinek főleg a visszamelegítő testmozgások témakörében voltak mindannyiunk számára érdekes, hasznos gondolatai, de mint elmondta, rengeteget tanul is a témában történő beszélgetések alatt. A próbaúszás rövid távját természetesen nem kellett elvárni tőle, így egy önálló, hosszabb edzést csinált végig, amíg Attila és Sára úszott.
A kezdő téliúszók mellett nagy öröm volt, hogy a korábban már olvasóinknak bemutatott, hideg vízben rengeteget tapasztalt Horváth család is ellátogatott rendezvényünkre.
A család március 2-án közösen vett részt a 4. Téli Balaton-átúszáson, ahol Horváth Emese, akkor még fiatalkorúan teljes, 1250 méteres távján úszta át a téli Balatont, édesanyja, Mónika pedig egy rövidebb távon indult. Együtt készültek hónapokon át, igen nagy lelkesedéssel, szorgalommal. Emese édesapja, Attila is ott volt minden kvalifikáción, rendezvényen, hogy segítse bátor feleségét és kőkemény sportoló lányát. Nagyon jó egyre több példán keresztül tapasztalni, hogy a téliúszás családi sporttá is válik, és hogy ők ezt a kihívást a klasszikus technikák alkalmazása mellett élik át igazán.
A téliúszás gyönyörű sport… Öröm látni az újak elégedett, boldog mosolyát, melyhez maga a hideg is hozzájárul fantasztikus hatásaival. Jó látni, azokat, akik már korábban elkezdték, és boldogan szelik a hideg vizek habjait, mert számukra már nincs akadály, az év bármely napján képesek örülni a nyíltvízi úszás szenvedélyének!
A Horváth családról korábban kapcsolódó cikkünkben írtunk: Családi sport lehet a téliúszás? Sokan voltak a 4. Téli Balaton-átúszás második kvalifikációján
Kiemelt fotó: Monok Sára bronzérmes szenior úszónő először tempózott hideg vízben, Fehér Attila (jobbra) úszásoktatóként és egykori rafting edzőként próbálta ki a dermesztő úszást a mindössze 12 fokos Velencei-tóban
Mi, a hideg jótékony hatásait hirdető csapat, minden nap arra törekszünk, hogy a legfrissebb és legmeggyőzőbb információkkal, eseményekről, hideghez köthető fontos, vagy csak érdekes írásokkal szolgáljunk Számodra. De hát kik vagyunk mi? Magyarország egyik legapróbb, de aktív szakmai magazinja, akik lelkesen kutatjuk és osztjuk meg a hideg varázslatos világának titkait. Nincs mögöttünk hatalmas támogatói háttér, csak az a szenvedély és elkötelezettség, amivel az igazságot és a boldogságot akarjuk terjeszteni.
De itt jössz te, kedves Olvasó!
Te vagy az, aki üzenetet nekünk terjeszteni. Egy apró lépésre van szükség, hogy hideg varázsa eljusson minél több emberhez: oszd meg az írásainkat! Ezt a cikkek elején, illetve legvégén található közösségi média ikonra teheted meg. Minden megosztás egy újabb lépés a boldogabb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet felé vezető úton. tehát ne habozz! Legyél része ennek az élettel teli közösségnek is, és légy része annak a mozgalomnak, amely a hideg áldásait mindenkihez elhozza! Mert itt a hideg nem az ellenfeled, hanem a barátod a szebb életért! Hajrá, oszd meg az üzenetet, és készülj velünk a legjobb hideg élményeidre! Reszkess, mert itt a hideg, hogy teljessé tegyen!