Kutatás

Napozás és melanoma Életmódváltással kerülhető el a megbetegedés

Spread the love

Sáfrán Mihály az a tipikus, hófehér bőrű sportember, akinek korábban mindenki azt javasolta, minél nagyobb ívben kerülje a napfényt. Úgy érezte, itt valami nem stimmel. Olyan kutatók formálnak természetes napfény elleni dogmákat, akik egész nap mesterséges fényben töltik az idejüket. Sáfrán Mihály tudományos kutakodásait tettek követték és beigazolódott a gyanúja. Ma mát az év 365 napján, tehát télen is ragaszkodik a természetes fényviszonyokhoz. Meggyőződése, hogy az éltető napozás és melanoma egymástól függetlenek. 

A tudomány akkor fejlődik, ha sikerül megkérdőjelezni egy korábbi dogmát és nem akkor, amikor megnyugszunk, mert már mindent tudunk – írja cikkében. Ha a sok napozás valóban melanomát okoz, akkor miért nem csökken (hanem pont növekszik) az esetek száma az elmúlt évtizedekben a benti élettel, napfény kerüléssel, naptejjel és napszemüveggel?

Már a 20. század elején megfigyelték, hogy az angolkórt, a csontok rendellenes fejlődését el lehetne kerülni napozással vagy D-vitamin termelést elősegítő UV lámpázással. Azóta számtalan tanulmány született arról, hogy a magas D-vitamin szint védőhatású szinte az összes civilizációs betegséggel, daganattal, fertőzéssel szemben. Ez is érdekes…

Sáfrán Mihály sokéves hidegadaptációs tapasztalattal rendelkezik a jeges vizes fürdőzés, hideg zuhany és a sok napozás terén

Korábban neki is kennie kellett magát naptejjel a nyári edzéseken, nyaraláskor, különben elég hamar szép vörösre és ropogósra égett, másnapra lehámlott a bőre. Fejfájással, hányingerrel egybekötött napszúrása is volt már párszor. Szerencsére ez már a múlté, mióta jobban belemélyedt a napfény biológiai hatásainak tudományos ismereteibe és ennek megfelelően átvariálta az életmódját.

“Ahogy a hideget is sikerült megszelidítenem és több órát kint töltenem mezítláb, rövidgatyában a téli mínuszokban, ugyanúgy sikerült ezt már nagyon sokszor a tűző nyári napon is. Kb. 2014 óta töltök kint tudatosan sok időt, nagy szabad bőrfelülettel. Kint lehetek akár egész nap nyáron is, mellékhatások, napvédelem nélkül. Én, a fehér bőrű, szőke hajú, kék szemű, ami nagyon nem fekete… A legdurvább ami történik velem nyáron, hogy az orromon elkezd hámlani a bőr, a testem kicsit bepirosodik, ami aztán másnapra bebarnul, regenerálódik. Emiatt szoktam esetleg naptejet használni az orromra, de ezt is elég ritkán… A korábbi hólyagos leégéseknek, napszúrásoknak nyoma sincs.”

A teljes cikket ezen a linken olvashatod:

Fotó: Sáfrán Mihály

Ha tetszett a napozás és melanoma összefüggéseit taglaló cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozott életért!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük