A Kneipp módszer
A hideg víz használatához is kötődő technika a XIX. század elején született Sebastian Kneippről kapta a nevét, aki saját tapasztalatai alapján dolgozta ki később világhírűvé vált programját. A Kneipp módszer során különböző hőmérsékletű környezetnek teszik ki az emberi testet, ezáltal serkentve a vérkeringését és az anyagcseréjét. A kezelések leggyakrabban a különböző felületeken történő mezítlábas sétákkal, hidegvízben taposással, illetve harmatos fűben, hóban sétálással történtek. A híres papot korának orvosai sarlatánnak kiáltották ki, de nem érték el céljukat. A Kneipp terápia a támadás ellenére egy olyan sikeres, öt pilléren álló módszerré nőtte ki magát, mely napjainkban is virágzik. A wellness szállodában vehetjük igénybe a leginkább ismert Kneipp-taposó medencéket, ahol sekély, hideg vízben lehet kavicsokon sétálni.
Sebastian Kneipp (1821-1897) szegény takács gyermekeként nőtt fel egy kis németországi faluban, Stephansriedben. Tizennyolc éves koráig dolgozott szülei mellett, de ekkorra önállósította magát, mert tanulni akart. Elvégezte a gimnáziumot, majd 27 évesen jelentkezett a müncheni egyetem teológia szakára.
A halál torkában. A jeges Duna mentette meg az életét
A rengeteg nélkülözés ráment az egészségére, és elkapta az akkor még gyógyíthatatlan TBC-t. Kneipp a kór utolsó stádiumában volt, amikor kezébe került egy 1700-as években íródott mű. Johann Sigmund Hahn német orvos „A hideg víz gyógyerejéről” című könyve egy utolsó szalmaszál volt. Sebastian Kneipp elhatározta, hogy az olvasottaknak megfelelően ruhátlan fürdőket vesz a jeges Dunában. Ami történt, az orvosilag csodaszámba ment ennél a betegségnél, állapota javulni kezdett. A rendszeres fürdőzés hamarosan teljes gyógyulást hozott számára!
Egy plébánián kezdte meg természetgyógyászati munkáját
1852-ben szentelték fel pappá, de munkája mellett plébániáján elkezdett a vízkezelésekkel kísérletezni. Egy Vincenz Prießnitz által kifejlesztett technikával gyógyított, majd kifejlesztett egy kíméletesebb módszert.
A Kneipp módszer kezelési gyakorlatai kezdetben csak a vízkezelésekre korlátozódtak, de megalkotója később ezeket étrendi és életmódbeli változtatási tanácsokkal is kiegészítette. A híres pap népszerűsége egyre nőtt, gyógyításainak hírére néhány orvos – valószínűleg irigységből -pert indított ellene. A kuruzslási per során Sebastian Kneipp azzal védekezett, hogy olyan embereknek segített, akik már elvesztették reményüket az orvosokban, vagy csak nem volt pénzük az ellátásra. A bírák a feszültségekkel teli, hosszadalmas ügy végén elismerték munkásságát és felmentették. Kneipp megpróbáltatásai végén humorérzékét is jól tükröző mondása ekkor vált híressé:
„Ami küzdelembe nem kerül, az értéktelen”.
A rohamosan fokozódó érdeklődés miatt ismereteiről, tapasztalatairól könyvet írt, melynek akkora sikere lett, hogy hamarosan gyógyulni vágyók szervezetten zarándokoltak hozzá. Egy új cél ezekben az időkben kezdett körvonalazódni benne. A wörisheimi gyógyintézet megalapításának gondolata foglalkoztatta.
Karrier –Magyarországon is kapott segítséget
Sebastian Kneipp a továbbiakban majdhogynem egész Európát beutazta. Eljutott Magyarországra is, ahol egy főherceg, József nádor kezelését végezte. A kapcsolat igen értékessé vált, a főherceg egy évvel később Rómában segítette őt, amikor a pápánál kiállt mellette.
A Kneipp módszer teljes gyógyítási rendszerének öt pillére:
Vízterápia: betegségek kezelésére különböző hőmérsékletű vízzel
Fitoterápia: Gyógynövények alkalmazása.
Gyakorlatok: A test egészségének javítása mozgással.
Táplálkozás: Teljes kiőrlésű gabonákból, zöldségekből és gyümölcsökből álló teljes értékű étrend, korlátozott mennyiségű hússal.
Kiegyensúlyozottság: az egészséges elme egészséges embert teremt.
A mára világszerte népszerűvé vált Kneipp taposó lényege
A Kneipp taposóban egy 10-15 fokos medencében sétálgatnak körbe-körbe. A víz sekély, csak a medence alján lévő köveket lepi el, így a járás erősen igénybe veszi, masszírozza a talpat. A hideg és meleg váltakozó érzetét az kelti, hogy a lépések során kiemelkedő lábfej a hideg víz után a meleg levegővel érintkezik.
A Kneipp vízkúra értelme
A Kneipp vízkúra lényege az a feltevés, hogy a bőrön át, különböző hőfokú vízzel, egymástól eltérő ingereket lehet kiváltani. Egy ilyen Kneip-kúra az alkalmazási idő hosszúságával, szervezet érzékenységével és a környezet hőmérsékletével is számol. Lényege tehát az, hogy a hideg víz a bőrereket összeszűkíti, közben pedig meleget von el a testtől. A bőrerek tágulásának következtében egy ellentétes reakció történik, mely kellemes meleggel önti el a kezelt testrészt.
A bőr az anyagcsere és hőszabályozás terén sokkal fontosabb szerepet játszik, mint képzelnénk, mivel számtalan idegvégződés található a bőrsejtekben. A vízkezelések a bőrön keresztül hatnak az emberi idegrendszerre. Segítségükkel összhangba kerülnek a szervezet fontos folyamatai: a szívműködés, az anyagcsere, a vérkeringés, továbbá a légzés, az egész immunrendszer működése és a mirigytevékenység. Elősegítik a bőr kiválasztó funkcióját, megtisztulását, a lelki egyensúly kialakulását. A hidroterápia néven is ismert módszer óriási előnye, hogy a legtöbb esetben a betegek egyedül is alkalmazhatják. Ma a legjobb hatás érdekében egy legalább egyhónapos, mindennapos kezelést javasolnak.
A közel 300 vízkúra receptet napjainkban több klinikán használják, több országban pedig nemzeti kultúrává vált a Kneipp életmód.
Sebastian Kneipp tollából származnak a következő idézetek:
Az ember legyen nemes, jó és áldozatkész
A tétlenség gyengít, a gyakorlás erősít, a túlterhelés árt
A természet a legjobb gyógyszertár
Az egészség a kereskedelemben nem kapható, csak az életmódon keresztül
Fotó: Wikipedia
Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani! Reszkess –egy boldogabb, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életért!
Ajánlott cikkünk: Hidegvizes zuhany egészségmegőrzéshez és sportcélokhoz